Cezmi Or Kupası’nın 66 yıllık tarihinde yarışmalara ilk kez Saint Lucia’dan bir atlet katılacak. Geçtiğimiz yıl Kıtalararası Kupa’da üçüncülüğü elde eden bayan yüksekçi Levern Spencer, 11 Haziran’da Enka Sadi Gülçelik Spor Sitesi’nde piste çıkacak.

Doğu Karayip Denizi’ndeki 616 km² yüzölçüme sahip 175 bin nüfuslu adanın atletizmdeki gururu Spencer, bugüne dek Saint Lucia’yı Olimpiyatlarda temsil eden altı atletten biri. Orta Amerika ve Karayipler Şampiyonası’nda beş kez altın madalyaya ulaşan 27 yaşındaki yüksekçi, en iyi derecesi 1.98 metreyi geçen yıl gerçekleştirdi. Spencer, geçen yıl katıldığı 27 yarışmanın beşinden 1.95 ve daha iyi bir dereceyle ayrıldı. Eylül ayında Split’te düzenlenen Kıtalararası Kupa’da 1.88’lik atlayışıyla Hırvat Blanka Vlasic ve İsveçli Emma Green’in ardından üçüncü sırayı alan Levern Spencer, İstanbul’da aralarında 1.98 ile yarışma rekorunu elinde tutan Bulgar Venelina Veneva-Mateeva’nın da bulunduğu rakipleriyle mücadele edecek.

66. Cezmi Or Kupası, bu yıl Avrupa 23 Yaşaltı Şampiyonası’nda yüksek atlamada madalya adayı olan 1990 doğumlu üç atleti de buluşturuyor. Avrupa Şampiyonası finalistimiz Burcu Ayhan (1.92), Ukrayna’nın 21 yaşındaki yıldızı Oksana Okuneva (1.94) ve Hırvat Ana Simic (1.92), 14-17 Temmuz günleri Ostrava’da yapılacak şampiyona öncesinde İstanbul’da sınav verecekler.