balkann

18. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası, İstanbul'da yapıldı. Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’ndaki yarışmalar sonunda Türkiye, erkeklerde ilk kez Balkan Şampiyonu olurken, kadınlarda ise geçen yıl ilk sırada yer aldığı şampiyonada bu kez ikinci sırada kaldı.

FOTOĞRAF GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Balkan Atletizm Federasyonları Birliği’ne (ABAF) üye ülkeler Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Moldova, Karadağ, Romanya, Makedonya, Sırbistan ve Ermenistan'ın yanı sıra misafir ülkeler Kenya ve Azerbaycan ile birlikte 14 ülkeden 73 bayan, 96 da erkek olmak üzere 169 atlet Türk sporseverlerin karşısına çıktı.

Kadınlar üç adım atlama yarışması ile başlayan şampiyonanın açılış töreninde Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve Balkan Atletizm Federasyonları Birliği Başkanı Dobramir Karamarinov birer konuşma yaptı.

Mehmet Terzi, geçen yıl düzenledikleri Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nın çok başarılı geçtiğini vurgularken, ikinci kez Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’na ev sahipliği yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

“Balkanların en hızlı koşabilen, en uzağa atabilen ve en yükseğe atlayabilen atletleri bugün burada mücadele edecekler. Branşını kazanan her atlet, ömür boyu taşıyacağı Balkan Şampiyonu unvanını elde edecek. Son yıllarda büyük bir yükseliş içinde olan Türk atletizminin, bu sınavdan da başarıyla çıkacağına ve atletlerimizin bizleri gururlandıracaklarından şüphem yok. Bu şampiyonanın gerçekleşmesinde katkıları bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür eder, yarışmalara katılan atletlere, idarecilere, antrenörlere ve hakemlere başarılar dilerim.”

ERKEKLERDE 3, KADINLARDA 2 ALTIN MADALYA KAZANDIK

Türkiye, erkeklerde 3 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya alırken, 104 puan toplayarak ilk sırayı aldı. 2 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazanıldığı kadınlar kategorisinde ise takım sıralamasında Romanya’nın ardından 104 puan ile ikinci oldu.

Erkeklerde altında madalyaları 800 metrede Halit Kılıç, 1500 metrede İlham Tanui Özbilen ve 3000 metrede Polat Kemboi Arıkan kazandı. 400 metrede Yavuz Can ve 60 metre engellide Mustafa Güneş gümüş madalya kazanırken, bronz madalyalar 60 metrede Volkan Çakan ve yüksek atlamada Serhat Birinci’den geldi.

Kadınlarda ise Nevin Yanıt 60 metre engellide, Dudu Karakaya da 3000 bin metrede Türkiye’ye altın madalya kazandıran isimler oldu. 800 metrede Aslı Arık, sırıkla atlamada Elmas Seda Fırtına, uzun atlamada Sevim Sinmez Serbest, gülle atmada Emel Dereli gümüş madalya, üç adım atlamada Sevim Sinmez Serbest ve 60 metrede Aksel Gürcan bronz madalya kazandıran isimler oldu.

TÜRK ATLETLERDEN 2 ŞAMPİYONA, 6 TÜRKİYE REKORU

11 branşta gerçekleştirilen yarışmalar sonunda Türk atletler iki Balkan Salon Şampiyonası rekoru kırarken, altı da Türkiye rekoruna imza attı.

Türk atletler arasında ilk rekor gülle atmada yarışan rekortmen genç atlet Emel Dereli’den geldi. Altı hakkında dördü geçerli sayılan Milli atlet, ilk hakkında 17.04 atarak Yıldızlar ve Gençler Salon Türkiye rekorlarını kırdı. Bu branşta eski rekor 17.02 ile yine Emel Dereli’ye aitti.

Erkekler 3000 metrede Polat Kemboi Arıkan ile birlikte piste çıkan genç atlet Süleyman Bekmezci, tasnif dışı yarışmasına rağmen derecesiyle Gençler Salon Türkiye rekorunun yeni derecesini 8:19.71 yaptı. Tasnif dışı yarışan Kenyalı Stanley Kiprotich’in 7:48.20 ile ilk sırada yer aldığı yarışta Milli atlet Polat Kemboi Arıkan, 7:51.84 ile genel sıralama ikinci olurken, madalya sıralamasında ilk sırada yer alarak Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.

Gülle atmada yarışan Avrupa beşincisi Hüseyin Atıcı ise madalya alamamasına rağmen 19.25 ile kendisine ait olan Büyükler Türkiye rekorunu 19.50 olarak geliştirdi. Atıcı, dördüncü olarak madalyanın dışında kalırken, üçüncü hakkında 19.46, altıncı hakkında da 19.28 metre atarak eski rekordan daha iyi iki derece elde etti.

NEVİN YANIT EN İYİ DERECESİNİ 7.98’E ÇEKTİ

Şampiyonada alacağı derece merakla beklenen Nevin Yanıt, altın madalyaya uzanırken hem şampiyona hem de Türkiye rekoru kırdı. 60 metre engellide Balkan Şampiyonu olan Milli atlet, 8.04 ile kendisine ait Balkan Salon Şampiyonası rekorunu 7.98’e çekerken, 8.00 ile kendisine ait Türkiye Salon rekorunu da saniyenin yüzde ikisi geliştirdi.

Şampiyonada son rekor 1500 metrede piste çıkan İlham Tanui Özbilen’den geldi. 3:37.49 koşan Milli atlet, 3:42.62 ile Rumen atlet Ion Avramescu’nın sahibi olduğu Balkan Salon Şampiyonası rekorunun yeni sahibi oldu.

Erkekler Takım Puan Sıralaması için Tıklayın

Kadınlar Takım Puan Sıralaması için Tıklayın

Sonuçlar için Tıklayın 

Branşlarda Madalya Sıralaması

18. Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda branşların ilk üç sırada yer alarak madalya kazanan atletler ise şu şekilde oluştu: 

KADINLAR    
Gülle Atma   60 Metre
1. Radoslav Mavrodieva (Bulgaristan)   1. Andreea Ograzeanu (Romanya)
2. Emel Dereli (Türkiye)   2. Ivana Spanovic (Sırbistan)
3. Andreea Huzum Vitan (Romanya)   3. Aksel Gürcan (Türkiye)
     
Üç Adım Atlama   Uzun Atlama
1. Gita Dodova (Bulgaristan)   1. Ivana Spanovic (Sırbistan)
2. Carmen Cristina Toma (Romanya)   2. Sevim Sinmez Serbest (Türkiye)
3. Sevim Sinmez Serbest (Türkiye)   3. Alina Rotaru (Romanya)
     
400 Metre   1500 Metre
1. Angela Morosanu (Romanya)   1. Luiza Gega (Arnavutluk)
2. Anita Banovic (Hırvatistan)   2. Silviya Danekova (Bulgaristan)
3. Teodora Kolarova (Bulgaristan)   3. Florina Pierdevara (Romanya)
     
800 Metre   Yüksek Atlama
1. Mirela Lavric (Romanya)   1. Ana Simic (Hırvatistan)
2. Aslı Arık (Türkiye)   2. Daniela Stanciu (Romanya)
3. Teodora Kolarova (Bulgaristan)   3. Venelina Veneva-Mateeva (Bulgaristan)
     
3000 Metre   60 Metre Engelli
1. Dudu Karakaya (Türkiye)   1. Nevin Yanıt (Türkiye)
2. Ancuta Bobocel (Romanya)   2. Ivana Loncarek (Hırvatistan)
3. Amela Terzic (Sırbistan)   3. Ana Maria Nesteriuc (Romanya)

Sırıkla Atlama
   
1. Stella-Iro Ledaki (Yunanistan)    
2. Elmas Seda Fırtına (Türkiye)    
3. Lavinia Scurtu (Romanya)  

ERKEKLER    
Yüksek Atlama   60 Metre
1. Antonis Mastoras (Yunanistan)   1. Efthymios Stergioulis (Yunanistan)
2. Andrei Miticov (Moldova)   2. Denis Dimitrov (Bulgaristan)
3. Serhat Birinci (Türkiye)   3. Volkan Çakan (Türkiye)

3000 Metre 
 
Gülle Atma
1. Polat Kemboi Arıkan (Türkiye)   1. Asmir Kolasinac (Sırbistan)
2. Mitko Tsenov (Bulgaristan)   2. Georgi Ivanov (Bulgaristan)
3. Cristian Vorovenci (Romanya)   3. Kemal Mesic (Bosna Hersek)

400 Metre
 
Uzun Atlama 
1. Mateo Ruzic (Hırvatistan)   1. Dino Pervan (Hırvatistan)
2. Yavuz Can (Türkiye)   2. Anastasios Galazoulas (Yunanistan)
3. Petros Kyriakidis (Yunanistan)   3. Andrei Calin Sasca (Romanya)

Üç Adım Atlama

 

60 Metre Engelli 

1. Vladimir Letnicov (Moldova)   1. Kostantinos Douvalidis (Yunanistan)
2. Rumen Dimitrov (Bulgaristan)   2. Mustafa Güneş (Türkiye)
3. George Baciu (Romanya)   3. Martin Arnaudov (Bulgaristan)
 

800 Metre
  1500 Metre
1. Halit Kılıç (Türkiye)   1. İlham Tanui Özbilen (Türkiye)
2. Nemanja Kojic (Sırbistan) 2. Goran Nava (Sırbistan)
3. Konstantinos Nakopoulos (Yunanistan)   3. Ionut Zaizan (Romanya)
   
Sırıkla Atlama
    1. Ivan Horvat (Hırvatistan)
    2. Dimitrios Patsoukakis (Yunanistan)
    3. Bogdan Popa (Romanya)