İlham-Tanui-Özbilen

IAAF Diamond Lig’in Monaco ayağında 1500 metrede yarışan İlham Tanui Özbilen, beşinci olduğu yarışta kendisine ait Türkiye rekorunu geliştirdi.

14 ayaklı Diamond Lig serisinin dikkat çeken yarışmaları arasında yer alan Monaco GP'sinde erkekler 1500 metre yarışında milli atletimiz İlham Tanui Özbilen de yer alırken, muhteşem performansların olduğu mücadelede rekorlar kırıldı.

II. Luis Stadı’nda yapılan yarışta Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu isimlerle yarışan İlham, ilk yedi sırada yer alan atletlerin kişisel en iyi derecelerini geliştirdiği mücadeleyi 3:31.30 ile beşinci tamamladı. En iyi 1500 metresini koşan milli atlet, 3:33.32 ile kendisine ait Türkiye rekorunu da geliştirdi. Dünya’da sezonun en iyi beşinci derecesine imza atan İlham, Avrupa’da sezon ikinciliğine oturdu.

Mo Farah Avrupa Rekorunu Kırdı

3:27.72 ile yarışı kazanan Kenyalı Asbel Kiprop, tüm zamanlar listesinde dördüncülüğe yerleşirken, Dünya’da 3:28.00’in altına inebilen dördüncü atlet oldu.

İki Olimpiyat şampiyonluğu bulunan Mo Farah ise yarışta 16 yıllık Avrupa rekorunu kırdı. Britanyalı atlet, 1500 metredeki en iyi derecesini yaptığı mücadeleyi 3:28.81 ile ikinci tamamladı.