Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Uluslararası Darıca Yarı Maratonu, yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 1200 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın startını verdiği 21 kilometrelik yarı maraton koşusu, Darıca Belediyesi Hizmet Binası önünde başladı. Sporcuların kıyasıya mücadele ettiği koşuda kadınlarda ve erkeklerde Kenyalı atletler birincilik ipini göğüsledi.

Erkeklerde Kenyalı Edwin Kibet, 1:02:23’lük derecesiyle birinci oldu ve aynı zamanda parkur rekorunu kırdı. Yine Kenyalı sporcu Evans Kiplagat 1:02:50 ile ikincilik elde ederken Faslı sporcu Abdelhadi El Mouaziz 1:03:33’lük derecesiyle üçüncü oldu.

Türk atletlerden Nuri Kömür 1:08:51 ile sekizinci, Rıdvan Alper Afacan da 1:11:16’lık derecesiyle 11’inci olarak koşuyu tamamladı.

Kadınlarda Kenya’dan Visiline Jepkesho 1:11:50 ile kürsünün ilk sırasında yer alırken, milli atletlerimizden Burcu Büyükbezgin 1:14:44’lük derecesiyle ikinci, Ümmü Kiraz ise 1:15:16 ile üçüncü oldu.

Milli sporcularımızdan Bahar Doğan 1:17:46’lık derecesiyle altıncı, Özlem Kaya ise 1:18:51 ile yedinci oldu.

HALK KOŞUSU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

3. Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’ndan 15 dakika sonra başlayan ve 4 bin kişinin ter döktüğü halk koşusunun startını ise Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar verdi.

Yarı Maraton ve halk koşusunun ardından dereceye giren sporculara madalyalarını Federasyon Başkanı Fatih Çintrimar’ın yanı sıra Darıca Kaymakamı Mehmet Öklü, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, Atletizm Federasyonu Başkan Vekilleri Selim Terzi, Atıf Ala ve İsmail Bayazıt, Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Münir Yaraş, Ali Aksu, Muzaffer Karadeniz, İsmail Elgaz, Celalettin Deniztoker ve Adnan Şeker,  İl Gençlik Spor Müdürü Muzaffer Çintımar, Darıca İlçe Spor Müdürü Hikmet Tatoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Öztosun, ilçe birim müdürleri ve meclis üyeleri takdim etti.

BAŞKAN ÇİNTİMAR: “EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM”

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı statüsü ile ilk organizasyonuna katılan Fatih Çintimar, Darıca’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Bu tür koşuların çoğalması gerektiğini vurgulayan Federasyon Başkanı Çintimar, “Halkımıza sporu sevdirmek zorundayız. Mesaimizi sürekli bu yönde harcamalıyız. Burada çok güzel bir atmosfer var ve gerçekten başarılı bir organizasyon yapılmış. Başta Darıca Belediye Başkanı Sayın Şükrü Karabacak olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Yarışmanın tüm sonuçları için tıklayınız

Genel Sonuçlar

Yaş Kategorisine göre sonuçlar

Takım sonuçları – Kadınlar

Takım Sonuçları – Erkekler