İstanbul’da düzenlenen Gençler ve Büyükler Türkiye Salon Atletizm Şampiyonası’nın birinci günü, kırılan 3 Salon Türkiye rekoru ile başladı.

Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’nda gerçekleştirilen salon şampiyonasının birinci gününde büyük kadın, büyük erkek, genç kadın ve genç erkek kategorilerinde düzenlenen yarışlar, büyük heyecana ve rekabete sahne oldu.

Şampiyonanın ilk rekoru Genç Kadınlar Sırıkla Atlama branşında kırıldı. 1996 doğumlu genç atlet Demet Parlak, ilk iki hakkında başarısız olduğu 3.80 yüksekliği üçüncü ve son hakkında geçti. Parlak böylece, kendisine ait Yıldız Kızlar Salon Türkiye rekorunu dört santimetre daha geliştirdi.

Genç erkekler 400 metrede yarışan Batuhan Altıntaş, varış çizgisine 48.63’te gelerek kendisine ait Yıldız Erkekler Salon Türkiye rekorunu geliştirdi. Altıntaş, daha önce 19-20 Ocak’ta düzenlenen Yıldızlar Salon Türkiye Şampiyonası’nda 49.23 koşmuştu.

Günün sonucu merakla beklenen yarışları arasında yer alan 60 metre genç erkekler finalini 6.83 ile Furkan Şen kazandı. 26-27 Ocak’ta düzenlenen Federasyon Deneme Yarışları’nda 6.83 koşarak Genç Erkekler Salon Türkiye rekorunu kıran Şen, bir hafta içinde ikinci kez aynı dereceyi koştu ve rekorunu egale etti.

Yabancı Atletler de Yarıştı

Uluslararası yarış takviminde yer aldığı için Türkiye dışından gelen atletlerin de katılabildiği şampiyonanın birinci gününde yarışan Bulgar atletlerden büyük kadınlar 400 metrede Bulgar Teodora Kolarova, varış çizgisine 54.59’da gelerek ikinci oldu. Gülle atmada yarışan Radoslava Yankova ise 17.00 metrelik derecesiyle ilk sırayı aldı.

2012’de Helsinki’de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 400 metre engellide ikinci olan Sırp atlet Emir Bekriç de piste çıktı. Günün en keyifli yarışları arasında olan 400 metrede 47.86’lık derece elde eden 1991 doğumlu Bekriç, ilk sırada yer aldı.

Yaklaşık iki bin kişinin takip ettiği yarışları Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ve Yönetim Kurulu üyeleri de yerinden izledi.

HENÜZ YORUM YOK