Türkiye Yıldızlar Salon Atletizm Şampiyonası, ikinci gün kırılan 5 Salon Türkiye rekoru ile sona erdi. 10 rekorun kırıldığı şampiyonada, Ümit Sungur, 24 yıl önce Atina’da Ruhan Işım tarafından kırılan Sırıkla Atlama Genç Erkekler salon rekorunu geliştirdi.
Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’nda iki gün süren atletizm şöleni sona erdi. Türkiye Yıldızlar Salon Atletizm Şampiyonası’nda mücadele eden atletler salondan 10 Türkiye rekoru çıkardı.

Şampiyonanın ikinci gününde Türkiye’nin en eski atletizm rekorlarından biri kırıldı. Rekor denemesi için piste çıkan Ümit Sungur, Sırıkla Atlama’da 1989 yılında Ruhan Işım tarafından 4.80 ile kırılan Genç Erkekler salon rekorunu, 24 yıl sonra beş santim daha geliştirerek 4.85’e çıkardı.

Şampiyonada yıldızı parladı

Yıldız Kızlarda birinci günün 60 metre rekortmeni Yudum İliksiz, ikinci gün de göz kamaştırdı. 200 metrede yarışan İliksiz, sekizinci seride piste çıktı ve bitiş çizgisine 25.74’te vardı. Bu kategoride daha önce 26.22 ile kendisine ait salon rekorunu kıran İliksiz, 200 metre final serisinde de 25.63’lük derece elde etti ve aynı gün içinde rekorunu iki kez geliştirerek şampiyonada yıldızı parlayan isimlerden oldu.

Şampiyonanın dikkat çeken bir diğer ismi Batuhan Altıntaş, birinci gün Yıldız Erkekler 400 metrede, ikinci gün de 200 metrede müthiş bir performans sergileyerek şampiyonadan iki rekorla ayrıldı. 200 metre yarışına start ile birlikte iyi bir başlangıç yapan Altıntaş, bitiş çizgisini 22.19’da geçti ve 22.30 ile Aykut Ay’a ait rekorun yeni sahibi oldu.

Rekor için çıktılar, başarılı oldular

İkinci gün iki atlet de rekor denemesi için piste çıktı. 800 metrede yarışan Aslı Arık, bitiş çizgisine 2:09.23’te gelerek 2:09. 32 ile Tuğba Güvenç’e ait Genç Kadınlar Salon Türkiye rekorunun yeni sahibi oldu.

Hatice Öztürk ise 200 metrede pistteydi. Genç Kadınlar Salon Türkiye rekoru daha önce 25.73 ile Burcu Şentürk’a aitti. Öztürk, 200 metreyi 25.14’lük derecesiyle tamamlayarak rekorun yeni sahibi oldu.

Birinci gün 5 rekor kırılmıştı

Şampiyonanın birinci günü de verimli geçmiş ve 5 Türkiye rekoru kırılmıştı.

Sırıkla Atlama’da Demet Parlak 3.76 metre, 1500 metrede Songül Konak 4:31.21 ile Yıldız Kızlar salon rekorlarını kırmıştı.

Şampiyona ile eş zamanlı olarak yapılan Türkiye Masterler Salon Atletizm Şampiyonası da renkli görüntülere sahne oldu.

Sonuçlar Güncellenmiştir.

Yıldız Kızlar Sonuçları İçin Tıklayınız.

Yıldız Erkekler Sonuçları İçin Tıklayınız.

Master Kadınlar Sonuçları İçin Tıklayınız.

Master Erkekler Sonuçları İçin Tıklayınız.