Avrupa Kros Şampiyonası’nda büyük erkekler şampiyonluk unvanı Türkiye’de kaldı. Geçen yılın Avrupa kros ikincisi atletimiz Ali Kaya, Fransa’da kürsünün zirvesine çıktı.

Hyeres’te yapılan 22. Avrupa Kros Şampiyonası’nda Ay-yıldızlı Takımımız, bu yıl da altın madalya çıkardı. 10 kilometrelik elit erkekler yarışında Ali Kaya, Avrupa şampiyonluğuna uzandı.

Ay-yıldızlı formayla başarıdan başarıya koşan 21 yaşındaki Ali, madalyalarına bir yenisini de Hyeres’te ekledi. Kentin hipodromunda yapılan kros parkurunda rakiplerini kolayca ekarte eden Kaya, finişe İspanyol rakibi Alemayehu Bezabeh’in önünde ulaştı. Daha önce bu şampiyonayı iki kez kazanan Bezabeh, iki tur kala Ali’nin önüne geçse de, karşılık veren milli sporcumuz yarışı rahatlıkla galip bitirdi.

Parkuru 29 dakika 20 saniyede bitiren Ali’nin 11 saniye arkasında kala Bezabeh, bireysel olarak ikinci olurken, takımda altın madalyayı elde etti.

Ali Kaya, böylece 2013’te gençlerde kazandığı Avrupa Kros zaferini bir kez de büyüklerde elde etti. Kaya, geçtiğimiz yıl Polat Kemboi Arıkan’ın arkasında ikinci sırayı elde etmişti.

krosekip
Başkan Fatih Çintimar ve milli takım kafilesi, erkekler seremonisinde İstiklal Marşı’nı birlikte söyledi. 

Erkekler yarışında uzun süre üçüncü sırada yarışı götüren atletimiz Polat Kemboi Arıkan ise finişe ulaşamadı. Yarışı terk eden Arıkan’ın finiş görememesi, Türkiye’nin takımdaki muhtemel bronz madalyasını da düşürdü. Türkiye, takım sıralamasını 154 puanla dokuzuncu olarak noktaladı.

Elit erkeklerde milli sporcularımız şu sonuçlarla yarışı noktaladı:

1. Ali Kaya
29. Ramazan Özdemir
57. Hasan Pak
67. Sabahattin Yıldırımcı
68. Mehmet Çağlayan
Polat Kemboi Arıkan (bitiremedi)

ESMA 12. OLDU
Kadınlarda ise milli takımımızın tek temsilcisi olan Esma Aydemir başarılı bir yarış çıkararak 12’inciliği aldı. Hollanda’nın ünlü atleti Sifan Hassan’ın kazandığı yarışta ilk iki turu zirvede geçen Esma, sonrasında gelen ataklarla gerilere düştü. Aydemir, son turda temposunu artırarak beş rakibini geride bıraktı ve 12’inci olarak yarışı tamamladı.

Türkiye, elit kadınlarda tek sporcuyla yarışa katıldığı için takım disiplinine girmedi.

DÖRT TÜRK AVRUPA TAKIMINDA
Öte yandan 9 Ocak’ta İskoçya’nın Edinburg kentinde yapılacak olan Uluslararası Kros Yarışmaları için Avrupa takımı da Fransa’da belirlendi. Avrupa karmasına seçilen atletler arasında Türkiye’den dört isim yer aldı. Büyükler şampiyonu Ali Kaya ile birlikte Esma Aydemir, gençlerde ise Semra Karaslan ile Büşra Nur Koku, İskoçya’daki yarışmada kıta takımında boy gösterecekler.

HYERES 2015: DETAYLI YARIŞMA SONUÇLARI (PDF Dosyası)

MEDYA GÖRSELLERİ

alikaya Hyeres1 Hyeres2