Çorum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ nün talebi doğrultusunda “IAAF Çocuk Atletizmi” antrenör eğitimi semineri 28-29 Aralık 2015 tarihlerinde Çorum Anitta Otel’de, uygulamalar ise Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Atletizm Federasyonu “Çocuk Oyunları Koordinatörü” Necdet AYAZ’ın koordinasyonunda gerçekleştirilen “IAAF Çocuk Atletizmi” seminerini Ege Üniversitesi öğretim üyesi ve aynı zamanda federasyonumuzun Eğitim Kurulu üyeleri olan Yrd. Doç. Dr. Fehime Haslofça ile Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, “Çocuk Psikolojisi” ni Ankara Üniversitesinde Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Federasyonumuzun Eğitim Kurulu Üyesi olan Doç. Dr. Perican BAYAR verdiler.

Yapılan araştırmalar sonucunda 7-12 yaş gurubu çocukların Madde bağımlılığına olan ilgisinin %31 oranında olması nedeniyle Çorum semineri programına bu seminerden itibaren dahil edilme kararı alındı. “Madde Bağımlılığı ve Çocuklar” konulu semineri de yine Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Üniversiteler Spor federasyonunun As Başkanı olan Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU verdi.

“Geçmişine değer vermeyenler geleceklerine yön veremezler” sloganı doğrultusunda projeye dâhil edilerek 2014 yılından beri uygulanan “Eskimeyen Şampiyonlarımız” olarak da İsmail AKÇAY, Sadık SALMAN, Sermet TİMURLENK, Yusuf SÖĞÜTLÜ, Süleyman ÇEKİÇEL, Bülent SAYGAN, Ertan YILMAZ ve Esin GÜLLÜ davet edildiler.

2014 yılında ücretsiz olarak yapılan “IAAF Çocuk Atletizmi” Antrenörlük Eğitim Seminerinin 2015 yılında itibaren 30.00TL ücret alınarak yapılmaya başlanmış olmasına rağmen Çorum’daki seminere 144 kursiyeri katılmıştır.Seminerin açılış programına Çorum Vali vekili Sayın Fikret ZAMAN, Belediye Başkan Vekili Sayın Zeki GÜL, Millet Vekilleri Sayın Ahmet Sami CEYLAN ve Sayın Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Haşim EĞER ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı da katıldı.

Projenin uygulama bölümüne Dumlupınar İlk ve Orta Okulundan 190 öğrenci katıldı. Uygulamaya katılan Öğrenciler ‘’Sertifika, 1 Milyon Süper Çocuk sloganlı buton rozet ve tişört’’ verildi. Bir takım malzeme seti gönderilecek bu okul, IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “pilot okulu”seçildi.

Seminere katkı sağlayanlara federasyonumuzun teşekkür belgesi, tişörtü, kravat ve fularları Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet AYAZ tarafından verildi. Kursiyerler sertifikalarnı Eskimeyen Şampiyonlarımızın elinden aldılar.

Seminere katılan protokol ve kursiyerler bu güzel projenin Çorum ilinde ikinci kez organize edilmiş olmasından dolayı memnuniyetlerini Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih ÇİNTİMAR’a ve Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet AYAZ’a teşekkür ederek belirttiler.