Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 94. yıl Galası Ödül Töreni, Ankara’da yapıldı. Hilton Garden Inn’deki törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, eski devlet bakanı Yücel Seçkiner, federasyon yetkilileri, camianın önde gelen isimleri, antrenörler, kulüp yöneticileri ve sporcular katıldı. 

Galada, 2015 yılı içinde atletizme emeği geçen, katkı sağlayan ve başarı elde etmiş sporcu, yönetici, antrenör ve basın mensuplarına ödül dağıtıldı.

Spor Akademisi mezunu eski bir atlet olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, “Spor, imaj, spor, tanıtım, spor, bir milletin, devletin yeniden dünya sahnesinde yer etmesine vesile olur” diye konuştu.

Ekonomi büyüdüğü sürece sporun da büyüyeceğini kaydeden Özdağ, “Türk sporunun bugünlere gelmesinde, her hükümetin katkıları olmuştur. Onların hepsine teşekkür ediyoruz. Türkiye, geleneğinden kopmadan gelişiyor, modernleşiyor. Sporu tabana yayabilmek, daha çok elit sporcu çıkarabilmek için, ben üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. O ay yıldızlı bayrağı göndere çekemeye devam edin, o ay yıldız göğsünüzden hiç inmesin” ifadelerini kullandı.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ise ülke sporunun geçtiği evreleri özetlerken, “Cumhuriyet’in kuruluşu ile 2002 yılı arasında yapılan tesis sayısı ile 2002 yılından 2016 yılının hemen başına kadar yapılan tesis sayısı biribirine denk. Bu dönem içinde tesis konusunda öncü bir yönetim anlayışı sergiledik” dedi.

Baykan, dopingle mücadelede alınan yola değinirken de “Burada bulunan ağabeylerimize sesleniyorum. Ülkede spor en az sizin döneminizdeki kadar temiz yapılmaya devam edecek. Bunun artık dönüşü yok. Atletizmin bu gece ortaya koyduğu tablo da bunun göstergelerinden birisi” diye konuştu.

Gecenin ev sahibi olan TAF Başkanı Fatih Çintimar ise konuklarına gala gecesine teşrif ettikleri için teşekkür ederken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim işimiz çalışmak. Onun için buradayız. Bakanlığımızın desteğiyle 2020 Olimpiyatları’na 141 sporcuyla katılmak için gece gündüz bıkmadan çalışacağız. Bize 14 milyon lira bütçe verildi, ama 25 milyon lira kullanmamıza izin çıktı. Bu yıl 39 milyon lira bütçe istedik, sanıyorum 60 milyona kadar kullanmamıza izin çıkar. Yönetim, teknik, denetim, disiplin, hakem kurullarımızla, kulüplerimizle 2020’ye doğru yola çıktık. Hepinizden bu yolda desteğinizi bekliyoruz.”

Gecede bu yıl madalya kazanan başarılı sporcu, yönetici ve kulüp temsilcilerine ödülleri verildi. Aralarında Ramil Guliyev, Zeki Cem Tenekebüken, Tuğba Güvenç, Demet Parlak, Alperen Acet, Batuhan Altıntaş gibi atletlerin olduğu pek çok isme yetkililer tarafından TAF Gala ödülleri takdim edildi.

Atletizm Galası Ödül Listesi