İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. desteğiyle Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’nda ilki yapılan Athletics İstanbul’da üç Türkiye rekoru kırıldı. Bir gün önce basın toplantısında medyanın karşısına çıkan üç isim; Yavuz Can, Emel Dereli ve Demet Parlak Türkiye rekorlarına imza attı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.’nin organize ettiği Athletics İstanbul Uluslararası Atletizm Yarışmaları 158 atletin katılımıyla Ataköy’de yapıldı. NTV Spor ekranlarından canlı olarak sporseverlere ulaşan yarışmalarda üç tane büyükler Türkiye rekoru kırıldı.

HER YARIŞMADA REKORU VAR
168 sporcunun yarıştığı müsabakalarda ilk rekor Emel Dereli’den geldi. Kariyerinde büyük başarılar bulunan 20 yaşındaki Emel Dereli, büyüklerde Bulgar kökenli Svetla Sınırtaş’a ait son rekoru da tarihe gömdü. 2000 yılından beri listede yer alan 18.25’lik rekoru geçen Emel, böylece büyükler, gençler ve yıldızlarda tüm gülle rekorlarına adını yazdırdı. Emel, yarışmadaki üçüncü hakkında 18.13 yaparak önce dört günlük U-23 rekorunu dört santimetre yukarı çekti, daha sonra 18.36’ya tırmandı. Dereli’nin derecesi, ayrıca U-23 Türkiye rekoru olarak da geçerlilik kazandı.

SÜPER DEMET’TEN YENİ REKOR
Kadınlar bir başka rekor Demet Parlak’tan geldi. Cumartesi günü Türkiye Salon Şampiyonası’nda sırıkla atlamada 4.22’lik büyükler salon rekorunu kıran Parlak, bu dereceye iç santimetre daha ekledi. Yarışmada 4 metreyi geçtikten sonra 4.20’deki iki hakkında faul yapan Demet, son hakkında çıtayı beş santim daha artırıp denemesini yaptı. 19 yaşındaki Demet, tek hakkı olduğu 4.25’i aşmayı başararak rekorunu geliştirdi. Genç atletin 4.30’daki denemelerinden ise sonuç çıkmadı.

YAVUZ AVRUPA’DA İKİNCİ
Erkekler 400 metrede yarışan Yavuz Can ise, 46.20’lik derecesiyle hem muhteşem bir Türkiye rekoru daha kırdı, hem de Avrupa listesinde ünlü Çek atlet Pavel Maslak’ın ardından ikinciliğe yerleşti. Önümüzdeki ay Portland’daki Dünya Salon’da milli formayı giyecek olan Yavuz, 400 metrede 46.33 ile kendisine ait rekoru 0.13 saniye aşağıya çekti.

ATHLETICS ISTANBUL SONUÇLARI
ERKEKLER
KADINLAR

 

 

>>> taf.org.tr Basın Bülteni