Türkiye’nin üst üste beşinci kez ev sahipliği yapacağı Balkan Salon Atletizm Şampiyonası, Ataköy Aslı Çakır Alptekin Salonu’nda tarihin en geniş katılımıyla gerçekleşecek.

Her yıl şubat ayında organize edilen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nın 21’incisi Ataköy’de 27 Şubat Cumartesi günü yapılacak.

2012’den bu yana üst üste beşinci kez İstanbul’un evsahipliğinde yapılacak şampiyonada ilk kez 16 ülke madalya için piste çıkacak. Son yıllarda genişleyerek üye sayısı 16’ya ulaşan Balkan Atletizm Birliği’nde bulunan tüm ülkeler İstanbul’a sporcu gönderdi. Bu yılki şampiyonada yeni üye İsrail ilk kez madalya için yarışırken, bu yıl içinde kesin üyeliği onaylanması beklenen Kosova, Azerbaycan ile birlikte misafir ülke statüsünde yarışacak.

Türkiye’nin 49 kişilik kadroyla boy göstereceği Balkan Salon’da yer alacak ülkeler ve sporcu sayıları şu şekilde:

Arnavutluk (15), Ermenistan (14), Bosna-Hersek (7), Bulgaristan (20), Hırvatistan (12), Kıbrıs Rum Kesimi (2), Gürcistan (8), Yunanistan (25), İsrail (13), Moldova (16), Makedonya (11), Karadağ (4), Romanya (26), Sırbistan (16), Slovenya (8), Türkiye (49).

TÜRKİYE’NİN TEK HEDEFİ LİDERLİK
Geçtiğimiz yıl Balkan Salon’da 4 altın, 4 gümüş, 6 bronz kazanan Türkiye, bu yıl bu sayının üzerine çıkarak takım halinde Balkan birinciliği hedefliyor. Ay-yıldızlı takımın daha önce üç kez erkeklerde, iki kez de kadınlarda takım şampiyonluğu bulunuyor.

Yarışmalarda 25 Şubat’taki Athletics Istanbul Salon Yarışmaları’nda Türkiye rekoru yenileyen formda atletler Yavuz Can (400 metre), Emel Dereli (gülle atma), Demet Parlak (sırıkla atlama) gibi yerli yıldızların yanında dünya üçüncüsü Sırp uzuncu Ivana Spanovic, üç adımda dünya dördüncülüğü bulunan Bulgar Gabriela Petrova gibi isimler de boy gösterecek.

24 dalda altın madalya dağıtılacak olan Balkan Salon Atletizm Şampiyonası, 27 Şubat Cumartesi günü saat 14:00’te başlayacak ve 19:00’a kadar sürecek.

Yarışma Programını Görüntülemek İçin Tıklayınız

>>> taf.org.tr, Basın bülteni

TÜRKİYE’NİN TAKIM KADROLARI