Ülkemizde 2014 yılından itibaren uygulanan IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim semineri, Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda 11-12 Mart 2016 tarihlerinde 52 kursiyerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Seminerin açılış törenine Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Karaman Üniversitesi rektör yardımcısı, İl Milli Eğitim Müdürü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık ve 52 kursiyer ile Karaman’daki “Eskimeyen Değerlerimiz” katıldı.

Seminerin açılışında IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, Türkiye’de çocukların atletizme kazandırılması ve spor sevgisinin oluşturulması için gerçekleştirilen proje hakkında bilgiler verdi. Ayaz, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın  “1 milyon Süper Çocuk” sloganıyla 7-12 yaş gurubu çocukların atletizme kazandırılabilmesi için büyük destek verdiğini ve kendisine ülke çocukları adına teşekkür etti.

IAAF Çocuk Atletizmi seminerinde, kursiyerlere Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, “Y” nesli, duyarlı evreler, oyun ve puanlamalar ile ilgili bilgiler verdi ve uygulamalar yaptırırken, Doç. Dr. Perican Bayar, 7-12 yaş gurubundaki çocukların spora katılım ve devamlılıklarındaki motivasyonun öneminden bahsetti.

Prof. Dr. Kadirhan SUNGUROĞLU ise madde bağımlılığın 7-12 yaş gurubunu tehdit altına alması nedeniyle ve çocukların bilinçlendirmesi ve farkındalık oluşturulmasının gerekliliğini bilimsel veriler eşliğinde anlattı.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair-Play Komisyonu üyesi, gazeteci Haldun Domaç ise Fair-Play’in yetişmekte olan çocuklarımıza nasıl anlatılacağı konusunda bilgiler verdi.

Seminere katılan kursiyerler, program sonunda dört sertifika alırken, etkinliklere 7-12 yaş gurubundan 120 çocuk katıldı.

IAAF Çocuk atletizmi projesi kapsamına alınarak Karaman’a davet edilen “Eskimeyen Değerlerimiz” Vezir Balcıoğlu, İsmail Serim, Orhan Arda, Fazlı Bayram Hadi, Bülent Saygan, Muammer Yargülü, İbrahim Kabal, Sermet Timurlenk, Mehmet Tümkan ve Mehmet Yurdadön kursiyerlerle tanıştırılarak ödüllendirildiler. Eskimeyen değerler geleceğin şampiyonlarını yetiştirecek olan hocalara deneyimlerini aktardılar.

Duygulu bir ortamda sonuçlanan seminerde, atletizmin eskimeyen değerleri hatırlanmış olmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek Federasyon Başkanı Fatih Çintimar ile Eğitim Kurulu Başkanı ve IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz’a teşekkürlerini ilettiler.