Türkiye’nin tarihte ilk kez Olimpiyatlar’da altı kişilik tam kadroyla yarışacağının kesinleştiği maratonda yeni barajlar geçilmeye devam ediyor. Rotterdam’da yarışan Esma Aydemir ve Yavuz Ağralı da Rio barajını geride bıraktı. 

Atletizmde Türkiye’nin maratonda Rio 2016 havuzu genişlemeye devam ediyor. Olimpiyatlara güçlü bir maraton kadrosuyla gitmek için yapılan plan doğrultusunda Rio için en fazla altı atlete (üç erkek, üç kadın) yarışma vizesi çıkmasına karşın Türkiye takımı şimdiden ‘çoktan seçmeli’ kadroya sahip oldu.

ESMA’DAN SÜPER SİFTAH
Uluslararası Rotterdam Maratonu’nda yarışan 13 Türk atletten büyük bölümü en iyi derecelerini geliştirirken, Esma Aydemir ve Yavuz Ağralı da maratonda baraj geçenler listesine eklendi.

İlk kez maraton koşan Esma Aydemir, Türk atletler arasında elit kadınlarda en iyi dereceyi yakalarken 2:35:22’lik bir dereceye imza attı. Esma’nın bu derecesi Türkiye atletizm tarihinde tüm zamanlar listesinde altıncı sıraya yerleşti. Aydemir, daha önce baraj geçen Meryem Erdoğan’ı Adana Yarı Maratonu’nda olduğu gibi yine saniyelerle geride bıraktı.

Üç ay önce Dubai’de baraj geçen Meryem Erdoğan, en iyi maraton derecesini üç dakikadan fazla indirerek 2:35:24’e çekti. Erdoğan, böylece toplamda dört kadın atletin baraj geçtiği Türkiye kadrosu için pozisyonunu sağlamlaştırdı.

BİR BARAJ, ÜÇ EN İYİ DERECE
Erkeklerde ise Yavuz Ağralı, baraj geçen beşinci Türk maratoncu olarak kayıtlara geçerken, Ercan Muslu ve Fatih Bilgiç en iyi derecelerini koştular. Bilgiç, olimpiyat barajını sadece altı saniye farkla kaçırdı.

Sevilla Maratonu’nda baraj geçen Mert Girmalegesse’nin 2:16:23 ile Türk atletlerin en iyi sonucunu alarak 15. olduğu yarışta Ercan Muslu 2:16:43 koşarak Dubai’deki kariyer zirvesini 45 saniye daha indirdi.

Türk atletler arasında finişe üçüncü sırada gelen Yavuz Ağralı, 2:17:15 ile en iyi derecesini koşarak Rio 2016 barajı geçerken, daha önce 2:17:27’si olan Serkan Kaya finişe 2:17:49 ile geldi. Fatih Bilgiç ise 2:19:07 koşarken, Olimpiyat barajını yedi saniye ile ıskaladı.

ÇİNTİMAR’IN MUTLULUĞU
Gelen bu dikkat çekici sonuçlar üzerine finiş noktasında atletleri tek tek tebrik eden TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın keyfine diyecek yoktu. Çintimar, “Maratondaki yükselişimizin tesadüf olmadığı görüldü. Tarih yazmaya devam ediyoruz. Hâlâ Rio’ya vaktimiz var ve bir kaç tane daha maraton barajı yakalayabiliriz. Böylece gidecek takımı oluştururken kaliteyi ön plana çıkaracağız. Koordinatörlerimi, emeği geçen hocalarımızı ve sporcularımın hepsini gösterdikleri mücadeleden dolayı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Rotterdam sonrasında Türkiye’nin maraton branşında baraj geçen sporcularının tam listesi şu şekilde oluştu:

Erkekler: Bekir Karayel, Mert Girmalegesse, Ercan Muslu, Serkan Kaya, Yavuz Ağralı
Kadınlar: Sultan Haydar, Esma Aydemir, Meryem Erdoğan, Nilay Esen Ersun.

>>> Metin: taf.org.tr

İLGİLİ GÖRSELLER

Rotterdam1 Rotterdam2 Rotterdam3 Rotterdam4