Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 2016 takviminde dört ay geride kalırken, yapılan etkinliklerin tamamına yakınında önceki yıllarda elde edilen katılım rakamları aşıldı. Özellikle altyapı yarışmalarında büyük bir sıçrama dikkat çekiyor.

Atletizmde altyapıya yönelik çalışmalar ve tüm illerde küçük yaş gruplarına yönelik projeler meyvelerini veriyor. TAF’ın ilk dört aydaki katılım verileri, tüm yarışmalarda önemli bir katılım sıçraması olduğunu ortaya koyarken, altyapıdaki sporcu artışı bazı dallarda bir yıl içinde yarı yarıya artmış durumda…

Spor Genel Müdürlüğü’nün Analig yarışmalarında 157 takımdan 1391 atletle rekor kırılırken, Atletizmi Geliştirme Projesi’nin il seçmelerinde 3745 atlet yer aldı. 2002 ve 2005 yılları arasında doğan atletleri kapsayan bu projenin Kastamonu’da 24 Nisan’da yapılan finalinde 55 ilden 431 kişilik katılımla bugüne kadarki en yüksek sayıya ulaşıldı. Yine Spor Genel Müdürlüğü gözetimindeki Okullararası Atletizm Grup Müsabakaları 2-3 Nisan tarihlerinde 2500 atletin katılımıyla gerçekleşti.

TAF Turkcell Küçükler Festivali’nde ise bu yıl sekiz merkezde tam 2484 sporcu sahne aldı. Geçen yıl aynı etkinlikte 1667 atlet ter dökerken, katılımın yüzde 50 artması, federasyon yetkililerini memnun etti.

SALON YETMEDİ
Aralık ayında başlayıp mart ortasında sona eren salon sezonunda ise tüm şampiyonalarda katılım rekoru kırıldı. Büyükler ve Gençler Türkiye Şampiyonası 720 atletle bir yıl öncesine göre yüzde 32’lik artış gösterdi. 23-25 Ocak tarihlerindeki U16 ve Yıldızlar Salon Şampiyonası’nda yarışan sporcu sayısı 1328’e çıkarken, yoğun programı karşılamak için şampiyona üç güne çıkarıldı.

Türkiye Çoklu Branşlar Salon Şampiyonası’nda 2015’te 18 atlet yarışırken, bu yıl rakam üç katı artarak 57’ye çıktı. Türkiye Yürüyüş Şampiyonası’nda ise 2016’da son yılların en yüksek rakamı olan 135 yürüyüşçüye ulaşıldı.

Atmalarda Seyfi Alanya ve Nurullah İvak adına düzenlenen Yıldızlar Ligi etapları ve atmalar kupalarına 2016’da 717 atıcı katıldı. Böylece geçen yılki 680 olan rekor katılımın üzerine çıkıldı.

Federasyon Başkanı Fatih Çintimar, atletizmde artan katılımın gelecek planları için umut verici olduğunu söylerken, “Bakanlığımızca bize verilen desteğin meyvelerini alacağız. Şu anda katılımı atletizm tarihinin en yüksek seviyesine çekmiş durumdayız, ama elbette bunu yeterli görmüyoruz. Amacımız sadece rakamları yükseltmek değil, sporcu niteliğini de artırmaktır. İlgili kurullarımız bunun için ter döküyor” diye konuştu.

>>> taf.org.tr