Malatya İnönü Üniversitesi Spor Yüksek Okulu’nda 13-14 Mayıs 2016’da gerçekleştirilen IAAF Çocuk Atletizmi antrenör eğitim seminerine 83 kursiyer katıldı.

İnönü Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı seminerin açılış konuşmasında IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörü Necdet Ayaz projenin başlangıcından günümüze kadar olan süreç ile ilgili bilgileri kursiyerlere anlattı. Ayaz,  “1 milyon süper çocuk” hedefleri doğrultusunda 7-12 yaş gurubu çocukların bu proje ile atletizme kazandırılması için el birliği ile çalışılması gerektiğini belirtti.

Necdet Ayaz, ayrıca 196 ülkede uygulanmakta olan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin ülkemizde “Sporda Çocuklara Psikolojik yaklaşım, Madde Bağımlılığı ve Çocuklar, Fair-Play ve Eskimeyen Değerlerimiz” dâhil edilerek verilmiş olması projeyi çok daha anlamlı konuma getirmiş olduğunu söyledi ve yapılan bu ilavelere IAAF yetkililerinin de memnun olduğunu söyledi. Ayaz, konuşmasını bu önemli projeye yapılan ilaveler ile dünyadaki uygulamalardan çok daha farklı ve de anlamlı konuma getirilmiş olmasından dolayı başta Federasyon Başkanı Fatih Çintimar olmak üzere, Genel Sekreter Fahrettin Yıldız ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin IAAF Çocuk Atletizmi dersini Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Levent Gençler, Sporda Çocuklara psikolojik yaklaşımı Rehber Psikolog Danışmanı Serkan Aslan, Madde Bağımlılığı ve çocuklar’ı Fırat Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip İlhan, Fair-Play’i de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair-Play Komisyonu Üyesi ve aynı zamanda Eğitim Kurulu Üyesi Haldun Domaç verdiler.

ESKİMEYEN DEĞERLERİMİZ
Malatya’daki seminerde bu bölüme programları uygun olan değerlerimizden Mehmet Tümkan, Ahmet Altun, Duran Ballar, Sabri Emil, Nedim Türk, Mehmet Özbaş, Cengiz İnci, Mustafa Sadi Fındıklı ve Mehmet Bayansalduz davet edildi. Değerlerimiz, Haldun Domaç’ın moderatörlüğünde kursiyerlerle tanıştırıldı, söyleşi yapmaları sağlandı ve ödüllendirildiler. Eskimeyen Değerlerimiz bölümünde duygulu anlar yaşandı.

Tekvando branşında ülkemize Avrupa Şampiyonluğu kazandıran Nedim Türk, Mehmet Özbaş, yöneticilerden Cengiz İnci, Mustafa Sadi Fındıklı ve Mehmet Bayansalduz uygulanan projeyi ve ilave konuları beğendiklerini ve eskimeyen değerler olarak davet edilmiş olmaktan onur duyduklarını belirterek diğer federasyonlara örnek olabilmesini dilediler.

Seminerin uygulama bölümüne ilin değişik okullarından 140 öğrenci katıldı. Katılan öğrencilere sertifika dışında “1 Milyon Süper Çocuk” sloganlı tişört, şapka verildi. Uygulamaya katılan öğrencilerin kullanımı için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bir takım malzeme seti hediye edildi. Uygulamaya katılan öğrenciler de yapılan etkinlikten son derece mutlu olduklarını belirterek Türkiye Atletizm Federasyonu’na teşekkür ettiler.

IMG_6954 IMG_7143 IMG_7149 IMG_7200 IMG_7208 IMG_7215 IMG_7218 IMG_7233 IMG_7276 IMG_7285 IMG_7312 IMG_7439 IMG_7448