Mersin’de yapılan Turkcell Süper Lig birinci kademe yarışmalarında Şeref Osmanoğlu ve Tuğçe Şahutoğlu’nun baraj geçmesiyle Rio 2016 Olimpiyat Oyunları için aldığımız kota sayısı 29’a yükseldi. 

Süper Lig yarışmalarının yapıldığı Mersin’de atletlerimizin Olimpiyat yolunda elde ettiği başarılara yenileri eklendi. Yarışmaların ikinci gününde erkekler üç adım atlamada Şeref Osmanoğlu, 16.85’lik derecesiyle hem Türkiye rekorunu yeniledi, hem de Rio için biletini ayırttı.

Kadınlar çekiç atmada ise Tuğçe Şahutoğlu, 71.21’lik derece yaparak Londra 2012’den sonra bir kez daha Olimpiyat barajı almayı başardı. Tuğçe’nin baraj geçmesiyle Türkiye’nın kadınlarda çekiç atmadaki temsilci sayısı da ikiye yükseldi.

Süper Lig’de elde edilen iki kotayla birlikte Rio için baraj geçen toplam atlet sayımız 29’a yükseldi. Beş atletimizin ikişer dalda baraj geçmesiyle Rio için kota aldığımız toplam yarışma sayısı da 34’e çıktı.

Alınan bu sonuçlar üzerine bir açıklama yapan TAF Başkanı Fatih Çintimar, Rio’ya doğru yaklaştıkça atletlerimizin daha fazla baraj geçeceğini ve 40’ın üzerine çıkacaklarını söyledi. Çintimar, yeni kabinede tekrar Gençlik ve Spor Bakanı olan Akif Çağatay Kılıç’ın bu süreçte kendilerine sonsuz destek verdiğini belirtirken, “Bu yüzden bugün gelen iki kotayı da Sayın Bakanımız’a armağan ediyoruz. Tabii ki burada kalmayacak, bize verilen desteğin karşılığında kotaların devam da gelecek” diye konuştu.