Avrupa 10,000 Metre Kupası mücadelesi Mersin’de 50 atletin katılımıyla yapılırken, Ay-yıldızlı takımımız kadınlarda iki madalya elde etti. Esma Aydemir altın madalya kazanırken, kadınlarda Türkiye takımı ikinci oldu.

Mersin’deki Avrupa 10 bin Metre Kupası’nda Türkiye son yıllardaki madalya kazanma geleneğini sürdürdü. Erkekler ve kadınlarda üçer atletle temsil edilen Türkiye, bir altın bir de gümüş madalyayla yarışmayı noktaladı.

Kadınlar yarışında zirveye çıkan isim bu yıl büyük işler yapan Esma Aydemir oldu. 24 yaşındaki Esma, Kenya kampından gelerek katıldığı yarışta en iyi derecesini bir dakika geliştirerek 33:33.38’lik bir dereceye imza attı. İtalyan Rosaria Console ile girdiği mücadelede son turda yaptığı sprintle farkı açan Esma, finişe 11 saniyelik büyük farkla geldi. Aydemir, yarış sonrasında büyük mutluluk yaşarken Türkiye’nin takım ikinciliğine de önemli katkı yaptı.

Yarışı uzun süre öndeki beşli içinde götüren Sevilay Eytemiş, finişe İtalyan Console ve genç Britanyalı Jenny Nesbitt’in arkasında dördüncü sırada gelirken, 33:53.92’lik bir dereceye imza attı. Yarıştaki üçüncü Türk atleti Fadime Suna ise 35:22.35 ile 18. olarak yarışı noktaladı.

Kadınlar takım sıralamasında Britanya’nın ardından ikinci olan Türkiye, bir kez daha kürsüye çıkarken, üçüncülük İspanya’ya gitti.

İkisi tavşan 27 atletin başladığı erkekler yarışında ise Avrupa şampiyonu maratoncu Daniele Meucci zafere ulaştı. Daha önce bireysel olarak hiç altın madalyası olmayan İtalya’ya ilk kez zafer yaşatan Meucci, finişe 28:24.71’lik en iyi derecesiyle geldi. Meucci’nin takım arkadaşı Jamel Chatbi de üçüncü olunca, İtalya takım şampiyonluğunu kolayca elde etti. Geçen yılın ikincisi Juan Perez bir kez daha aynı başarıya ulaştı.

Erkeklerde atletlerimizden Mert Girmalegese 30:55.58 ile 17., Onur Aras 31:01.43 ile 18., Ramazan Karagöz ise 32:15.13 ile 21. sırayı aldı. Türkiye, takım sıralamasında beşinci sırada kaldı. Erkekler takımda ilk üç sırada İtalya, İspanya ve Ukrayna yer aldı.

TRT Spor’dan canlı olarak atletizmseverlere ulaşan Mersin’deki yarışmaları atletizme yakın ilgi gösteren Mersin Valisi Özdemir Çakacak da Avrupa Atletizm Birliği (EA) Yönetim Kurulu Üyesi Alfio Giomi ile birlikte tribünlerden izledi.

SONUÇLAR
Erkekler / Kadınlar