Yaz sezonunda müthiş dereceler yaparak Olimpiyat kotasına çok yaklaşan 4×100 bayrak takımımız, Elmas Lig müsabakaları için Stockholm’e gitti.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun 4×100’de Olimpiyatlara kota almak için özel bir program uyguladığı bayrak takımımız, 16 Haziran akşamı İsveç’in başkenti Stockholm’deki Elmas Lig etabında boy gösterecek. 2010 yılından bu yana yapılan Elmas Lig’e davet edilen ilk Türk bayrak takımı unvanını alan 4×100 ekibimizde Jak Ali Harvey, Ramil Guliyev, İzzet Safer, Emre Zafer Barnes ve Cumali Umutcan Emektaş bulunuyor.

Yaz sezonunun ilk yarışını 4 Haziran’da Slovakya’nın Samorin kentinde koşan Türkiye 4×100 takımı 38.69 yaptı. Ardından bu dereceyi 12 Haziran’da Erzurum’da 38.31’e indiren Millilerimiz, IAAF 2016 listesinde dördüncü sıraya çıktı. Bu sonuçlar, en iyi iki derecenin ortalamasıyla oluşturulacak Rio 2016 katılımında Ay-yıldızlı dörtlünün şansını büyük ölçüde artırdı.

Türkiye, Stockholm’deki yarışta Finlandiya, Norveç, Romanya, İsveç A ve İsveç B takımlarıyla birlikte parkura çıkacak. Yarışma TSİ 20:35’te başlayacak.

EMEL DÖRDÜNCÜ SIRADA
Öte yandan Türkiye rekortmeni gülleci Emel Dereli, dün akşam (14 Haziran) İsviçre’nin Luzern kentindeki yarışmada sahne aldı. Dereli, yarışmayı 17.24’lük atışıyla dördüncü sırada tamamladı.