Çek Cumhuriyeti’nin Janske Lazne kentinde yapılan 11. Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Kupası’nda Türkiye, erkeklerde hem bireysel olarak podyumu doldurdu, hem de iki takımıyla birlikte sıralamada yer aldı.

Dağ koşusunda prestijli uluslararası organizasyonlardan biri olan Janske Lazne kentindeki 11. Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu Kupası’nda Türkiye en başarılı takım oldu. Yıldız erkekler yarışında Ahmet Alkanoğlu parkuru 26.19 ile tamamlarken, Orhan Öztürk sadece iki saniye farkla ikinci oldu. 2000 doğumlu İbrahim Özevin ise 26:40 koşarak üçüncü sırayı aldı. İlk yedi içinde altı atletimizin bulunduğu yarışma sonunda Türkiye-1 takımı 7 puanla birinci, Türkiye-2 takımı ise 22 puanla ikinci sırayı elde etti. Bu yarışmada üçüncülük ise İtalya’nın oldu.

Yıldız kızlarda yarışın galibiyeti Çek Barbora Hlavackova’ya giderken, liderin 13 saniye arkasında finiş gören Fatma Bizek, gümüş madalyayı elde etti. Takım sıralamasında 27 puanı olan Türkiye ve Polonya arasında son atleti daha önde olan Polonya ilk sırayı, ay-yıldızlılar ise ikinci sırayı aldı.