Türkiye’nin 1950’den bu yana katıldığı Avrupa Atletizm Şampiyonası’na tarihimizin en geniş kafilesiyle gidiyoruz.

Amsterdam’daki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın kesin katılım listesi açıklandı. Hollanda’nın başkentinde 6-10 Temmuz tarihlerinde yapılacak ve 50 ülkenin yarışacağı etkinlikte Türkiye bugüne kadarki en geniş takımıyla madalya kovalayacak.

Şampiyonada en geniş katılımı Almanya sağlarken, Türkiye katılımcı 50 ülke arasında en fazla sporcu gönderen ilk 10 ülke arasında bulunuyor. Milli takımımızda 29 erkek, 21 kadın toplam 50 atlet, 1928 Olimpiyatları’nın yapıldığı tarihi stadyumda ay-yıldızlı bayrak için ter dökecek.

Türkiye’nin daha önce en kalabalık Avrupa Şampiyonası kadrosu 37 kişiyle Helsinki 2012’de gerçekleşmişti. 1950’den bu yana 18 şampiyonada yer alan Türkiye, 19’uncu kez bu büyük organizasyonda yarışacak.

ERKEKLER
100m: Emre Zafer Barnes, Ramil Guliyev, Jak Ali Harvey
200m: Ramil Guliyev
400m: Batuhan Altıntaş, Yavuz Can
1500m: Levent Ateş
5000m: Ali Kaya, Aras Kaya
3000m su engelli: Tarık Akdağ, Halil Akkaş, Hakan Duvar, Aras Kaya
10000m: Polat Kemboi Arıkan, Ali Kaya, Aras Kaya
400m engelli: Yasmani Copello Escobar
Yarı Maraton: Yavuz Ağralı, Polat K. Arıkan, Mert Girmalegese, Serkan Kaya, Ercan Muslu, Kaan Kigen Özbilen
Disk atma: Ercüment Olgundeniz
Çekiç atma: Eşref Apak, Özkan Baltacı
Üç adım atlama: Aşkın Karaca, Şeref Osmanoğlu
4x100m: (Barnes, Harvey, Guliyev) Umutcan Emektaş, İzzet Safer, Furkan Şen
4x400m: (Can, Altıntaş, Copello) Mehmet Güzel, Halit Kılıç, Mahsum Kormaz

KADINLAR
1500m: Meryem Akda
5000m: Meryem Akda, Yasemin Can
10000m: Yasemin Can
Yarı Maraton: Esma Aydemir, Yasemin Can, Tubay Erdal, Meryem Erdoğan, Sevilay Eytemiş, Sultan Haydar
400m engelli: Elif Yıldırım
3000m su engelli: Meryem Akda, Elif Karabulut, Özlem Kaya
4x400m: (E.Yıldırım) Meryem Kasap, Berfe Sancak, Emel Şanlı, Büşra Yıldırım, Derya Yıldırım
Çekiç atma: Kıvılcım Kaya Salman, Tuğçe Şahutoğlu
Cirit atma: Eda Tuğsuz
Uzun atlama: Karin Melis Mey
Gülle atma: Emel Dereli