Türkiye, atletizm tarihindeki en geniş katılımlı büyük şampiyona olan Amsterdam 2016’ya hazır. Ay-yıldızlı kafile, 49 kişilik sporcuyla Hollanda başkentine ulaştı. Şampiyona öncesi milli takım bayramlaşma için bir aradaydı.

Atletizmde ilk kez 50 sporcuyla gidilen Avrupa Şampiyonası öncesinde milli takımımızda moraller yerinde… Başkan Fatih Çintimar, tüm zamanların en başarılı şampiyonasını hedeflediklerini belirtirken, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Arife günü Amsterdam’a ulaşan milli takımda, Ramazan Bayramı’nın ilk günündeki takım toplantısında bayramlaşma yapıldı. Millilerimizin konakladığı NH Schiphol Hotel’deki bayramlaşmaya şampiyona için Amsterdam’a gelen Atletizm Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, atletler, antrenörler ve koordinatörler katıldı. Herkesin kısa da olsa söz aldığı toplantıda atletlere başarı dilekleri iletilirken, toplantı sonrasında başkan ve yönetim kuruluyla bayramlaşan atletlere “bayram harçlığı” niyetine kanuni harcırahları dağıtıldı.

ana_toplanti

TAF Başkanı Fatih Çintimar, göreve geldiğinde gittiği ilk Avrupa Şampiyonası (Zürih 2014) ile Amsterdam arasındaki devasa farka dikkat çektiği konuşmasında kadronun yüzde 80’inin genç atletlerden oluşmasının önemine vurgu yaptı. Çintimar “Bu kadro, başarılı bir kadrodur. Atletizmden beklentilerin en düşük olduğu zamanda çıkıp 50 kişiyle buraya geliyorsak, bu özverili bir çalışmanın ürünüdür” dedi.

Başkan Çintimar, “Biliyorum ki, bu şampiyona Allah’ın izniyle gelmiş geçmiş en başarılı Avrupa şampiyonamız olacak. Ama ben kimseye çıkıp da madalya alacaksın demem. Dediğim şudur: Türkiye Atletizm takımı olarak buradaki görevimiz, çıkıp Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmektir. Yarışmada adil ve dürüst yarışmak, kıyafetinle, davranışınla, eğlencenle, herşeyinle ülkeni temsil ettiğini unutmamaktır. Buradaki genç kardeşlerim bunu unutmasın, bu bize yeter” ifadelerini kullandı.

YASİN TAŞ’IN KADROSU BÜYÜK İLGİ ÇEKTİ
Bu arada TAF Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Selim Terzi de, ilginç bir sürpriz yaptı. Terzi, panoda kadrodaki sporculardan oluşan bir saha içi dizilişini açarken, “Kadroyu başkan yardımcımız Yasin Taş hazırladı. Kendisi şu anda teknik toplantıda olduğu için gelemedi. O yüzden takımı ben sahaya sürüyorum” esprisini yapınca, salondakiler kahkahalara boğuldu. Sporcular da telefonlarıyla sahadaki dizilişin resmini çekerek 50 kişinin dizildiği sahada görev yapacakları pozisyonlarını “çözmeye” çalıştılar!

TR_kadro2

Amsterdam’daki Avrupa Şampiyonası’nda yarışmalar 6 Temmuz Çarşamba sabahı kadınlar çekiç atma elemesiyle başlayacak ve 10 Temmuz Pazar günü sonuçlanacak.