Avrupa Atletizm Şampiyonası Amsterdam’da başladı. İlk gün sabah seansında yarışan sporcularımızdan Ramil Guliyev, 100 metre yarı finalinde Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes’a eklendi. 

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda açılış seansında eleme müsabakaları yapıldı. İlk seansta yarışan dört milli atletimiz arasında Ramil Guliyev, 100 metrede liste başı olarak yarı finale kaldı.

Ramil, bu dalda Avrupa listesindeki dereceleriyle yarı finale önceden yazılan Jak Ali Harvey ve Emre Zafer Barnes ile birlikte yarı finale yazıldı. 27 atletin yarıştığı elemelerde üçüncü seride yarışan Guliyev, 1.9 rüzgar desteğiyle 10.21 koşarak ilk sıradan yarı finale yazıldı.

Ramil’in tur atlamasıyla Türkiye, 24 atletin koşacağı yarı final listesine üç atlet yazdıran dört ülkeden biri oldu. Bu başarıya ulaşan diğer ülkeler Fransa, Britanya ve ev sahibi Hollanda.

Çekiç atma elemelerinde yarışan Tuğçe Şahutoğlu ve Kıvılcım Kaya Salman, bu yılki derecelerinin gerisinde kalırken, finale yükselemedi. İlk grupta 62.37 atan Tuğçe, toplu listede 28. sırayı alabildi. Eski Dünya yıldızlar ikincisi Kıvılcım Kaya Salman ise, 65.97 atarak 17. oldu. Bu dalda, 68.07’lik derece son sıradan finale yazıldı.

Genç atletimiz Batuhan Altıntaş ise ikinci kez yer aldığı Avrupa Şampiyonası’nda bu kez 47.23’lük bir derece yaptı. Serisinde altıncı olan Batuhan Altıntaş bireysel yarışta elenirken, 4×400 takımında bir kez daha sahne alacak.

Şampiyonanın akşam seansında altı atletimiz yarışırken, Yasemin Can 10000 metrede altın madalya kovayalacak.

>>> TAF, Şevket F. Erbay – Amsterdam