Amsterdam’daki 23. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ilk altın madalya Yasemin Can ile milli takımımıza geldi. Süper Yasemin, Avrupa U23 rekorunu yeniledi.

İki ay önce Mersin’deki Türkiye 10.000 Metre Şampiyonası’nda Avrupa U23 rekoru kırıp Olimpiyat barajı geçen Yasemin Can, başarılarına bir yenisini daha ekledi. 20 yaşındaki atletimiz, zorlu rakipleriyle koştuğu Avrupa Şampiyonası’nda adeta şov yaptı. 2000 metre geçildikten sonra turları tek başına eriten Yasemin, farkı önce 50 metreye çıkardı. Hızını koruyan Yasemin, 6000 metreye gelmeden ilk rakibine tur bindirirken, finişe kadar yedi rakibine daha tur bindirdi.

Son bölümde aradaki farkı 30 metreye kadar düşüren Dulce Felix’in daha fazla yaklaşmasına izin vermeyen Yasemin, 31:12.86 yaparak daha önceki derecesini 18 saniye geliştirdi. Can’ın bu kaydı yeni Avrupa U23 rekoru olarak da kayda geçti. Mücadelede Portekiz’den Ana Dulce Felix, 31:19.03 koşarak kariyerinin en iyi derecesiyle gümüş alırken, Karoline Bjerkeli Grovdal 31:23.45 koşarak bronz madalya elde etti.

Yasemin Can’a madalyasını Avrupa Atletizm Birliği’nin Norveçli başkanı Svein Arne Hansen verdi.

Yarış sonrasında madalyasını stadyumun hemen yanında kurulan Medal Plaza’da alan Yasemin, meydanda toplananlardan büyük alkış aldı. Yasemin Can’ın madalya seremonisinde TAF Başkanı Fatih Çintimar, yönetim kurulu üyeleri, izleyiciler ve Cheetos İstanbul’un En Hızlısı Yarışmaları’nda ödül kazanarak Amsterdam’a gelen genç atletler de yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TEBRİK
Şampiyonluk sonrası büyük sevinç yaşayan Türkiye kafilesinin sevincine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Ankara’dan ortak oldu. TAF Başkanı Fatih Çintimar’ı telefonda tebrik eden Cumhurbaşkanı, yarışacak diğer atletlere başarılar diledi.

Atletizmi ilgiyle takip eden Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da milli takımımızdan gün boyu desteğini eksik etmedi. Sosyal medyada atletlerimizin sonuçlarını paylaşan Bakan Kılıç, atletimizi tebrik ederek “Tebrikler Yasemin! Darısı Rio 2016’ya!” ifadelerini kullandı.

>>> taf.org.tr

İLGİLİ GÖRSELLER