Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 4×400 metrenin seçmeleri dördüncü gün öğle seansında yapıldı. Erkeklerde 9. sırayı alan takımımız, finali 0.23 saniye ile kaçırdı.

Olimpiyat vizesi için Avrupa Şampiyonası’nda yapacağı 3:03’e yakın bir dereceye ihtiyacı olan 4×400 bayrak takımımız, Amsterdam’daki mücadeleden şanssız bir şekilde elendi. Seçmenin ilk serisinde yarışan milli takımımız, Halit Kılıç, Yasmani Copello, Batuhan Altıntaş ve Yavuz Can sırasıyla koştu. Son ayağa girilirken altıncı durumda bulunan Türkiye, Yavuz’un atağıyla beşinciliğe çıktı. Ancak Olimpiyat için çekiştiği İrlanda’yı geride bırakamadı. Finişte İrlanda 3:04.42 ile dördüncü olurken, Türkiye 3:04.65 koştu. İki serinin toplamında İrlandalılar, son final biletini alırken, 0.23 saniye arkasındaki Türkiye’yi dışarı itti. Bu sonuçla milli takımımızın finale çıkması halinde bir şans daha bulacağı Olimpiyat hayali de sona ermiş oldu.

Kadınlar 4×400’de ise güçlü rakipleriyle yarışan yeni kurulu takımımız deneyim kazanmak için pistteydi. Derya Yıldırım, Emel Şanlı, Meryem Kasap ve Elif Yıldırım’dan oluşan dörtlümüz, 3:38.47 ile yarışı sonuncu bitirdi. Ay-yıldızlılar, toplam sıralamada da 16. sırada kaldı.

Bayrak yarışmalarında iddialı 4×100 metre takımımız 9 Temmuz Cumartesi akşam seansında yarışacak.