Olimpiyat madalyalı milli atletimiz Eşref Apak, barajının hemen altında tamamladığı baraj geçme periyodunun ardından IAAF’ın kontenjanına girip Rio vizesini aldı. Apak, dördüncü olimpiyatıyla tarihe bunu başaran ikinci Türk atlet olarak geçecek.

Türkiye’nin Olimpiyatlara giden kadrosu, 11 Temmuz’da baraj geçme süresinin dolmasıyla netleşti. IAAF, henüz resmi olarak açıklamadığı katılım listeleri üzerindeki son çalışmalarını yaparken, Türkiye Atletizm Federasyonu’nu Eşref Apak’ın Olimpiyat vizesi aldığı konusunda bilgilendirdi. Birkaç gün içinde açıklanacak listede 2004 Olimpiyatları’nın ikincisi Eşref Apak da yer alacak. Apak, bu yıl 76.45 atarak 77 metrelik olimpiyat barajının az farkla altında kalmıştı.

34 yaşındaki Apak, Atina, Pekin ve Londra’dan sonra dördüncü kez bir Olimpiyat’ta boy gösterecek. Milli atlet, 2004 Atina Oyunları’nda yarışmayı dördüncü sırada bitirmiş, ancak önündeki iki atletin sonuçları doping nedeniyle silinince ikinciliğe yükselmişti.

Olimpiyat madalyalı Apak, Cahit Önel’den son atletizmde Türkiye adına dört Olimpiyata katılacak ikinci isim olarak Rio de Janeiro’da tarihe geçecek.

4×100 TAKIMIMIZ DA KESİNLEŞTİ
IAAF, ayrıca bayrak takımlarının da sıralamalarını açıkladı ve Rio’da yarışacak 16’şar ekibi belirledi. Buna göre, 4×100’de Türkiye takımı, 77.00 saniyelik en iyi iki derece ortalamasıyla 14. oldu ve adını Olimpiyatlara yazdırdı. 4×100 bayrak takımımız, 1948 Londra’dan bu yana ilk kez Olimpiyata gidecek.

Olimpik takımımızın hazırlıklarının yoğun bir şekilde sürdüğü bugünlerde Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü İstanbul’da basını bilgilendirme toplantısı yapacak. Çintimar, toplantıda hem Avrupa Şampiyonası’nın değerlendirmesini yapacak, hem de Rio 2016 kadrosu hakkında bilgiler verecek.

>>> taf.org.tr