Türkiye Atletizm Federasyonu 2016 yılı Faaliyet Programında yer alan 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük Kursu Muğla’da start aldı.

Atletizm Federasyonu Eğitim Kurulu tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan ve bir reform niteliği taşıyan ‘’Antrenör Eğitim Talimatı‘’ 03 Ağustos 2016 tarihinde değiştirilerek yürürlüğü girdi. Bu yönetmelik doğrultusunda 1, 2 ve 3. Kademe Antrenörlük kursları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Tesislerinde açıldı.

Etkin ve kaliteli bir eğitim verilmesinin amaçlandığı kursların ilki, “1. Kademe Yardımcı Antrenörlük Kursu” 17 Ağustos 2016 tarihinde Eğitim Kurulu Başkanı Necdet Ayaz’ın açılış konuşmasıyla başlatıldı. 1. Kademe programına 88 kursiyer katıldı. Eğitim Kurulunca çıkartılmış olan ‘’1. Kademe Antrenör Kurs Kitabı‘’ kursiyerlere dağıtıldı. Kitapla birlikte, Türkiye Atletizm Federasyonunca herkesin isimi yazılı bir çanta içerisinde birlikte tişört, kravat, kalem, bloknot, Atletizm Federasyonu Çalıştay raporları ve IAAF Çocuk Atletizmi projesinin Türkiye uygulamaları için bastırılan kitap da verildi. Kursiyerlere ayrıca Kredi Yurtlarda kalabilmeleri, uygun fiyatla kahvaltı ve yemek yemeleri sağlandı. Atletizm Federasyonun bu çalışmaları kursiyerler tarafından takdirle karşılandı.

Eğitim Kurulu Başkanı ve kursla ilgili görevliler, Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy, Beden Eğitimi Spor Bölümü Başkanı Doç. Dr. Mehmet Bayansalduz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz ve Kredi Yurtlar Kurumu Müdürü Ömer İlman’ı ziyarette bulunarak, Atletizm Federasyonun armağanlarını sunup teşekkür ettiler.  Ayrıca Ayaz ve kurs görevlileri, Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’a da teşekkür ziyaretinde bulunacaklar.

Eğitim Kurulu Başkanı Necdet Ayaz, kursiyerlere yapmış olduğu açılış konuşmasında ‘’Kursa katılmış olmanızdan dolayı başta Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintımar olmak üzere Eğitim Kurulumuz adına teşekkür ediyoruz. Sizler camiamız için bir kazançsınız. “Her şeyin başı eğitimdir” sözü doğrultusunda, sizler için büyük bir uğraş verilerek “Antrenör Eğitim Talimatı” değiştirildi ve Federasyon tarihinde ilk kez 1. Kademe Yardımcı Antrenör Kurs kitabı çıkarıldı. Yılda 2 kez zorunlu eğitim semineri yapılması planlandı. Bu nedenlerden dolayı açılan kurstaki verilen bilgileri ve uygulamaları dikkatle takip edin ve yarınlarımızın şampiyonlarının yetiştirilmesi katkı sağlayın’’ dedi.

  1. Kademe Antrenörlük ve 3. Kademe Kıdemli Antrenörlük kursları ise 21 Ağustos tarihinde başlatılayacak. Açılan üç Kurs da 27 Ağustos 2016 Cumartesi günü sona erecektir.

Eğitim Kurulu Başkanı kurslara katılan kursiyerler ile katkı sağlayanlara Türkiye Atletizm Federasyonu adına teşekkür etti.