Avrupa Şampiyonu atletimiz Yasmani Copello, tarih yazmaya devam ediyor. Atletimiz, 400 metre engellide üçüncü olurken, Rio’da ülkemize dördüncü madalyayı getirdi ve atletizm tarihindeki altıncı Olimpiyat madalyasına imza attı.

Final yarışına ikinci kulvarda başlayan Yasmani Copello, yanındaki Javier Culson’un diskalifiyesiyle önünde boş kulvarla koştu. İkinci virajdan sonra geriye düşen Copello, son düzlükte toplarladı ve atak yapan iki rakibini geride bırakarak finişe 47.92’lik dereceyle üçüncü sırada geldi.

Yarışı 47.73 ile kazanan eski Olimpiyat ikincisi Kerron Clement altın madalyayı boynuna geçirirken, ülke rekorunu yenileyen Kenyalı Boniface Tumuti 47.78 ile gümüş madalyayı aldı. Bu iki sporcunun ardından bitiş çizgisini bulan Yasmani Copello ise 47.92 ile bronz madalyaya uzandı ve kendisine ait Türkiye rekorunu yeniledi. Copello, bir ay önce Amsterdam’daki Avrupa Şampiyonası yarı finalinde 48.42 ile yaptığı rekoru tam yarım saniye aşağıya çekti.

Yasmani Copello’nun üçüncülüğü, Türkiye’nin erkekler pist yarışlarında ilk, toplamda ise altıncı atletizm madalyası olarak tarihe geçti.

Yarışı büyük bir heyecan içinde izleyen Türkiye kafilesi çok büyük mutluluk yaşadı. Müsabakayı tribünde izleyen TAF Başkanı Fatih Çintimar ve beraberindekiler heyecandan yerinde duramazken, Yasmani de Türk bayrağıyla ekibin önüne gelip tezahürat başlattı.

yas2yas3