Türkiye Atletizm Federasyonu olarak Rio Olimpiyatları’nda başarıyla mücadele edip, bir bronz madalya ve dört ilk sekiz sonucu elde eden takımımıza başta Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç olmak üzere destek verenlere teşekkür ediyoruz.

Ülkemizin zor günler geçirdiği, moral ve motivasyona ihtiyacımız olan bu günlerde Rio Olimpiyatları’nda 33 kişiyle temsil edilen atletizm takımımız elinden gelen mücadeleyi ortaya koymuştur. 15 günlük oyunlar sona ererken, Türkiye toplam sekiz madalya elde etmiş, listede atletizm branşı da Yasmani Copello ile yerini almıştır.

Milli takımımız, 400 metre engellide Copello’dan gelen bronz madalya dışında Yasemin Can ile mesafe yarışmalarında bir altıncılık ve bir yedincilik, Ramil Guliyev ile de 200 metrede sekizincilik elde etmiştir.

İLK KEZ DÖRT DERECE BİRDEN
Tarihimizde ilk kez klasmana puan veren ilk sekiz içinde dört derece yakalayan Ay-yıldızlı takımımız, puan sıralamasında 68 ülke arasında 31’inci sırayı paylaşırken, 200 ülke arasında madalya alan 43 takımdan biri olmuştur. Ayrıca 4×100 bayrak takımımız tarihi bir rekor kırarak 10’uncu sırayı almış, Jak Ali Harvey 100 metrede yarı final koşmuş ve az farkla finali kaçırmıştır.

Rio Olimpiyatları, atletizmde takım genelinde bakıldığında bugüne kadar en başarılı derecelerimiz olsa da aynı zamanda bizim için Tokyo 2020 çalışmalarını belirleme açısından yol gösterici olacaktır.

BAKANIMIZDAN BÜYÜK DESTEK
Bu sonuçların gelmesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Spor Genel Müdürlüğü’nün bize verdiği desteğin katkısı büyüktür. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, göreve geldiğinden beri atletizme hep büyük önem atfetmiş ve bizlerin yolunu açmıştır. Bakanımız, Rio’da da Yasmani’nin yarışını izleyerek madalya sevincimize tribünde ortak olmuştur. Kendisine desteklerinden dolayı şükran borçluyuz.

İki yıldır büyük ter dökerek 15 günlük bu organizasyona hazırlanan atletlerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Onların antrenman partnerlerine, emektar antrenörlerine, kulüplerine ve yöneticilerine minnettarız.

Takımımız, Rio’da masöründen yönetim kurulu üyelerimize kadar tek yürek oldu ve büyük bir dayanışma örneği sergiledi. Her birininin gelen madalyada ve diğer başarılarda ayrı ayrı payı olduğunun altını çiziyor, kamuoyuna da bizlere verdikleri destek için ayrıca teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz.

Türkiye Atletizm Federasyonu adına
Federasyon Başkanı Fatih Çintimar