Türkiye, son yıllarda damga vurduğu Balkan Kros Şampiyonası’nda tarihi bir başarı sergileyip tam 20 madalya aldı.

Sırbistan’ın Cuprija kentinde yapılan 60. Balkan Kros Şampiyonası’nda Türkiye, tüm zamanlardaki en başarılı sonucuna imza attı. Milli takımımız, büyükler, U23 ve gençler kategorilerinin tamamında takım şampiyonluklarını alırken, altı bireysel altının da beş tanesini kazandı. Türkiye, 36 madalyanın 20 tanesini alarak kelimenin tam anlamıyla şampiyonanın tek hakimi oldu.

Altı ayrı disiplinde mücadele veren 24 kişilik Ay-yıldızlı Milli Takımımız, Sırbistan’ın Cuprija kentindeki şampiyonada müthiş bir başarıya imza atarken, üç kategoride ilk üçte Türk atletler yer aldı. Büyük erkeklerde Ramazan Özdemir birinci, Ömer Tuncer ikinci, Alper Demir üçüncü olurken, takımımız da 6 puanla sıralamanın zirvesine çıktı.

Milli takımımız, Cubrija’da kadınlar U23 kategorisinde de tulum çıkardı ve tüm madalyaları elde etti. Bu dalda Fatma Demir, Emine Hatun Tuna ve Tubay Erdal ilk üç sırada finiş görürken, takım kupasıyla birlikte toplam dört podyum Ay-yıldızlı ekibimizin oldu.

U23 erkekler kategorisinde de zafer kesin bir şekilde Türkiye’nindi. Dört gün önce babasını toprağa veren atletimiz Suat Karabulak, büyük bir özveriyle yarışıp altın madalyayı kazanırken, Enis Korkmaz ve Saffet Elkatmış da arkasından podyuma çıktı.

yariscuprija

Büyük kadınlarda altın madalyayı elde eden Rumen Ancuta Bobocel olurken, Sevilay Eytemiş ikinci sırayı aldı. Sebahat Akpınar ve Özlem Kaya’nın da ilk beşte finiş görmesiyle takım birinciliği Türkiye’nin oldu.

Genç erkeklerde Ramazan Barbaros, genç kadınlarda Gülnaz Uskun ipi göğüslerken, bronz madalyalar da Türkiye’nin oldu. Ekiplerimiz, yarış yapılan tüm kategorilerde takım klasmanını ilk sırada noktaladılar.

Cuprija’da yarışan tüm atletlerimizin finiş listesi şu şekilde:

BÜYÜK ERKEKLER
1. Ramazan Özdemir
2. Ömer Tuncer
3. Alper Demir
7. Onur Aras

BÜYÜK KADINLAR
2. Sevilay Eytemiş
4. Sebahat Akpınar
5. Özlem Kaya
8. Elif Karabulut

U23 ERKEKLER
1. Suat Karabulak
2. Enis Korkmaz
3. Saffet Elkatmış
4. Sabahattin Yıldırımcı

U23 KADINLAR
1. Fatma Demir
2. Emine Hatun Tuna
3. Tubay Erdal
5. Remziye Temel

GENÇ ERKEKLER
1. Ramazan Barbaros
3. Ramazan Karagöz
4. Nurkan Dağtekin
Ömer Günen (Terk)

GENÇ KADINLAR
1. Gülnaz Uskun
3. Yayla Kılıç
4. Pınar Demirtaş
9. Bahar Atalay