23. kez yapılan Avrupa Kros’ta Türkiye müthiş bir şampiyonayı daha geride bıraktı. Büyük kadınlar ve büyük erkeklerde 1-2 yapan takımımız, iki de takım podyumuyla Chia’dan altı madalya çıkardı.

İtalya’nın Chia kentinde 33 ülkenin katıldığı Avrupa Kros Şampiyonası baharı andıran sıcak bir havada yapıldı. Türkiye büyük erkeklerde Aras Kaya, büyük kadınlarda Yasemin Can ile iki bireysel altın kazanırken, büyük kadınlar takımda da Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Ayrıca büyük kadınlarda Meryem Akdağ, büyük erkeklerde Polat Kemboi Arıkan ikinci olurken, erkekler takımda Türkiye ekibi podyumun üçüncü basamağına çıktı. Türkiye toplamda 6 madalya aldığı şampiyonada Avrupa Kros tarihindeki en başarılı sonucuna imza attı.

Büyük erkekler yarışında Aras Kaya 27:39’luk derecesiyle birinci gelirken, eski Avrupa şampiyonu Polat Kemboi Arıkan 27:42 yaparak Avupa ikinciliğini aldı. Bu dalda son üç yıldır birinciliği elde eden Türkiye’nin bu dublesi, takımda da madalya getirdi. Yarışta 10’uncu olan Kaan Kigen Özbilen ve 25’inci sıradaki Alper Demir’in de katkısıyla 38 puana ulaşan Türkiye, Britanya ve İspanya’nın arkasında Avrupa üçüncülüğüne ulaştı.

Sakat olan Ali Kaya’nın yerine büyük takımda yarışa çıkan 22 yaşındaki Aras Kaya, Avrupa’da ilk şampiyonluğunu elde ederken, 26 yaşındaki Polat Kemboi Arıkan, bireysel olarak daha önce bir ikincilik, bir de şampiyonluğu bulunduğu Avrupa Kros’ta üçüncü kez podyumda yer alma başarısı gösterdi.

YASEMİN RAKİPSİZ
11 Aralık 1996 doğumlu Avrupa şampiyonu milli atlet Yasemin Can ise süper bir yarış çıkararak favorisi olduğu yarışı kazanmayı bildi. Can, bir süre Meryem Akdağ ile birlikte koştuğu yarışın son iki turunda tek başına kaldı. Yasemin, 8 kilometrelik parkuru 24:46 ile tamamlarken, Meryem 10 saniye arkasında ikinciliğe uzandı.

20. doğum gününde gelen Avrupa şampiyonluğu ile Türkiye takımını da sevince boğan Yasemin’i finişte bekleyen TAF Başkanı Fatih Çintimar, başarılı sporcuyu ilk tebrik eden isimdi. Türk bayrağıyla zafer turunu atan Yasemin’i yarışmanın anonsçusu da doğum günü şarkısıyla kutladı.

Yarışta Meryem Akdağ ikinci olu gümüş madalya kazanırken, 3000 su engelli Avrupa üçüncüsü unvanlı Özlem Kaya’nın 13’üncülüğü ve Dünya Üniversiteler kros şampiynu Sevilay Eytemiş’in 19’unculuğu takıma Avrupa şampiyonluğu getirdi. Türkiye, daha önce yedincilikten öteye gidemediği büyük kadınlar takımda Avrupa şampiyonluğunu aldı.

KOLEKSİYONU TAMAMLAYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE
Yasemin Can’ın altın madalyasının bir başka anlamı da Türkiye’nin 23 yıllık Avrupa Kros tarihinde tüm bireysel dallarda altın kazanabilen ilk ülke olmasıydı. Şampiyona tarihinin en çok madalya alan takımı Britanya’dan önce “altı bireysel şampiyonluk” serisini tamamlayan Türkiye, büyük kadınlarda eksik olan altını Yasemin ile yakaladı.

Amsterdam’da 5000 ve 10000 metre Avrupa şampiyonu olan, Olimpiyatlar’da ise 5000’de altıncı, 10000’de yedinci sırayı alan süper yetenek Yasemin Can, tarihi sezonuna bir büyük başarı daha ekleyerek Türkiye kafilesinin gururu oldu.

Türkiye, U-23 ve gençler kategorisinde ise madalya beklemesine karşın ilk üçün dışında kaldı. U-23’te 11. olan Tuğba Güvenç en iyi sonucu alırken, genç erkeklerde Ömer Oti 16., genç kadınlarda Pınar Demirtaş 17., U-23 erkeklerde Onur Aras 23. sırayı elde etti.

TÜRKİYE TAKIMININ TÜM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Galeri görüntülemek için tıklayınız