Türkiye Atletizm Federasyonu’nun çoklu branşlarda gelişimi teşvik etmek amacıyla oluşturduğu KOMPLE-ATLET serisi 28-29 Ocak’ta başlıyor. U16’dan büyüklere kadar tüm yaş kategorilerindeki lig, üç etaptan oluşuyor.

Türk atletiziminin uzun süredir uluslararası alanda zayıf kaldığı branşların başında gelen çoklu branşlarda atılım yapılıyor. TAF’ın oluşturduğu yeni yarışma serisi KOMPLE-ATLET ile, salon ve açık hava sezonunda çoklu branşlardaki atletlerin de kendilerini geliştirebileceği bir zemin oluşturulması amaçlanıyor. Lig, büyükler kategorisiyle birlikte U-23, gençler, yıldızlar ve U-16 yaş gruplarında yapılacak.

Uzun vadeli planda 2024 Olimpiyatları’na dekatlon ve heptatlon branşlarında Türkiye’den katılımı amaçlayan KOMPLE-ATLET projesinin temeli niteliğindeki üç ayaklı ligin ilk kademesi 28-29 Ocak tarihinde İstanbul Ataköy’deki salon yarışmalarının içinde gerçekleşecek.

KOMPLE-ATLET Salon Ligi’nde ikinci yarışma 18-19 Şubat’ta, final kademesi ise 28 Şubat-1 Mart’taki Türkiye Çoklu Branşlar Şampiyonası kapsamında gerçekleşecek. Üç yarışma sonunda en fazla puana sahip olan atletler, 2017’nin KOMPLE-ATLET serisi şampiyonları olarak para ödülü ve kupayla ödüllendirilecek.

Salonda pentatlon (kadınlar), heptatlon (erkekler) ve 16 yaş altı atletlerin fiziksel gelişimine uygun olması için tasarlanan triatlon (üçlü branş) disiplinlerinde yapılacak KOMPLE-ATLET, açık saha sezonunda da düzenlenecek. Mayıs-Haziran dönemindeki açık saha KOMPLE-ATLET Ligi’ndeki üç ayağın sonunda da galiplere para ödülü ve kupa verilecek.

KOMPLE-ATLET Ligi, aynı zamanda sezon içinde planlanan çoklu branş hazırlık kampları için yol gösterici olacak ve kampların oluşturulmasında seçme niteliği taşıyacaktır.

KOMPLE-ATLET 2017 sezonunun belirlenen yarışma tarihleri şu şekilde:

Komple-Atlet Salon Ligi
1.Kademe: 28-29 Ocak 2017, Ataköy
2.Kademe: 18-19 Şubat 2017, Ataköy
3.Kademe (Final): 28 Şubay-1 Mart 2017, Ataköy 

Açık Saha Sezonu Komple-Atlet Ligi
1. Kademe: 29-30 Nisan 2017, İzmir
2.Kademe: 6-7 Mayıs 2017, İzmir
3. Kademe (Final): İlgili Yaş Kategorisi Türkiye Şampiyonaları içinde.

Yarışmayla ilgili detaylar ve diğer teknik ayrıntılara aşağıdaki statü dosyasından erişebilirsiniz.

2017 KOMPLE-ATLET YARIŞMA STATÜSÜ

HENÜZ YORUM YOK