İlk kez EA Permit Series kapsamında yapılacak olan İstanbul Cup Yarışması’nın basın toplantısı Ataköy’de yapıldı. TAF Başkanı Çintimar, yarışmanın gelecek hedefi olan sporcular için bir sıçrama tahtası işlevi gördüğünü vurguladı.

İstanbul Cup Uluslararası Salon Atletizm Yarışması’nın basın toplantısı, Ataköy’deki Aslı Çakır Alptekin Salonu’nda gerçekleştirildi. 17 Şubat’taki yarışma öncesinde yapılan toplantıya Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ile milli atletler Emine Hatun Tuna ve Batuhan Altıntaş katıldı.

Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar, toplantının açılışında “Maraton ve yarı maratonla ilişkilerimizi başlatıp güçlendirdiğimiz Spor AŞ ile çalışmaya İstanbul Cup ile devam ediyoruz. Burada milli atletlerimiz, 17 ülkeden gelecek önemli isimlerle mücadele edecekler. Gelecekteki hedefleri doğrultusunda İstanbul Cup gibi yarışmalar, bizim atletlerimiz için de bir sıçrama tahtası niteliği taşıyor. Aynı zamanda organizasyonel açıdan federasyon için de… Salonda Dünya Şampiyonası’ndan sonra yaptığımız en önemli etkinliklerden birisini gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

EA BAŞKANI DA GELİYOR
Başkan Çintimar, 17 Şubat Cuma günü saat 15:30’da başlayacak olan yarışmaya bu yıl Avrupa Atletizm Birliği (EA) Başkanı Svein Arne Hansen ve EA CEO’su Christian Milz’in de katılacağını bildirdi.

Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ise, cimnastikle birlikte sporun kökeni olduğunu ifade ettiği atletizme verdikleri önemin altını çizerken, “İki yıldır bu kupa için TAF ile omuz omuza çalışıyoruz. Spor AŞ olarak dokunduğu her organizasyonu bir kademe yükseltiyoruz. Yol yarışlarımız altın kategorideydi, bu yarışı da ilk kez EA Permit’e yükselttik. İnşallah devamını getireceğiz” diye konuştu.

2020 UMUTLARININ GÖRÜŞLERİ
Toplantıda TAF Başkanı Çintimar’ın “2020 umutlarımız” diye tanıttığı atletler Emine Hatun Tuna ve Batuhan Altıntaş da basın mensuplarının karşısındaydı. 2014 Avrupa Gençler Kros şampiyonu Emine Hatun Tuna, bu yarışmada ilk olarak Avrupa Salon için baraj geçme hedefi olduğunu belirtirken, kendilerine verilen destekle yoluna 2020 Olimpiyatları’nda final yarışmak için devam ettiğini söyledi. 2015 Avrupa Gençler üçüncüsü Batuhan Altıntaş da güçlü rakiplerine karşın yarışı kazanacağını belirterek, Avrupa listesinde beşinci sıradaki pozisyonunu ilk üçe yükseltirken, en iyi derecesini geliştirmek için çaba göstereceğini vurguladı.

 

Yarışma statüsü

Yarışma programı