Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığının talebi doğrultusunda “IAAF Çocuk Atletizmi” antrenör eğitim semineri ve çocuk uygulaması 24-25 Şubat 2017 tarihlerinde Manisa’ da başarılı bir organizasyonla gerçekleştirildi.
Celal Bayar Üniversitesi’nde ikinci kez yapılan seminere 325 kursiyer, 7-12 yaş grubu çocuk uygulamasına ise Sekiz Eylül Kemal – Neşen Dömekeli İlkokulundan140 öğrenci katıldı.
“IAAF Çocuk Atletizmi” Seminerini Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi, aynı zamanda Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü Eğitim Grubu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça verdi. Projeye dâhil edilen “Madde Bağımlılığı” dersini Eğitim Grubu üyesi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersini Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Perican Bayar, “Fair Play” dersini de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu üyesi ve aynı zamanda IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü Eğitim Grup Üyesi, Öğretim Görevlisi Haldun Domaç verdi.
“Geçmişine değer vermeyenler geleceklerine yön veremezler” sloganı doğrultusunda projeye dâhil edilen “Eskimeyen Değerlerimiz” bölümüne İsmail Akçay, Prof. Dr. Doğan Demirhan, Fikret Özsoy, Ayşe Özkol, Prof. Dr. Perican Bayar, Öğretim Görevlisi Sibel Tetik, Ögretim Görevlisi Gülay Gezer, Yrd. Doç. Dr.Uğur Dündar ve Ayfer Köroğlu davet edilerek kursiyerlerle tanıştırıldı, söyleşi yapmaları sağlandı ve ödüllendirildi.
Ayrıca IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz, organizasyondaki çalışmaları nedeniyle Öğretim Görevlisi Gülay Gezer’e teşekkür ederken, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. A.Kemal Çelebi’ye iletilmek üzere Atletizm Federasyonu teşekkür sertifikasını Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Murat Taş’a verdi.
Seminere katılan kursiyerlere dünyada da geçerliliği olan antrenör sertifikası ile proje kitapçığı, çocuk uygulamasına katılan öğrencilere de “1 Milyon Süper Çocuk” sloganlı tişört ve okullarına ise bir takım malzeme seti verildi.
Anaokulu Uygulaması da büyük ilgi gördü,unnamed (5)
Atletizm Federasyonu’nun “Başlamak için erken değil” sloganı doğrultusunda proje kapsamına alarak ilkini Sivas’ta gerçekleştirdiği anaokulu uygulamasının ikincisi Manisa’ da 40’ı kız olmak üzere toplam 80 öğrenci katılımıyla yapıldı. Öğretim Görevlisi Sibel Tetik ve Öğretmen Fatma Şahinoğlu’nun yönetiminde gerçekleştirilen uygulamaya öğrenci velileri büyük ilgi gösterdi. Uygulamadan sonra veliler, çocuklarının ilk kez böyle bir kalabalık ortamda oyunlara katılmış olmalarından duydukları memnuniyeti belirtti. Bu etkinliğe katılan çocukların velileri, Böyle bir uygulamayı başlatan ve çocuklarının sosyalleşmesi ve sporu sevmesi açısından büyük önem taşıyan proje nedeniyle başka Türkiye Atletizm Federasyonu ile IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğüne teşekkür etti.
Proje Koordinatörü Necdet Ayaz uygulamaya katılan öğrencilere, öğretmenlere ve velilere proje hakkında bilgiler vererek gösterdikleri yakınlığa teşekkür etti. Ayrıca uygulamasına katılan öğrencilere de; Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın imzalı teşekkür belgesinin yanı sıra “1 Milyon Süper Çocuk” sloganlı tişörtlerinden verdi.
“Başlamak için erken değil” sloganı doğrultusunda projeye dâhil edilen ana okul uygulamasında öğrencilere yaklaşık iki saat süreyle çeşitli oyunlar oynatıldı. Yaptırılan uygulamaya katılan öğrenciler ile velilerin memnun olması Atletizm Federasyonu yetkililerini de mutlu etti.unnamed (3)