11-12 Mart’ta İspanya’da yapılacak olan Avrupa Atmalar Kış Kupası için bu ülkeye giden takımımız, daha önce bu kupada 18 madalya kazandı.

2001 yılında başlayan Avrupa Atmalar Kış Kupası’nda Türkiye, bugüne dek 8 altın, 2 gümüş, 8 bronz olmak üzere 18 madalya elde etti. Geçtiğimiz yıl iki altın, bir bronz ile en başarılı Avrupa Atmalar Kupası’nı yaşayan Türkiye, geride kalan organizasyonlarda tüm atma branşlarında madalya alma başarısı gösterdi.

Sadece büyüklerdeki yarışmalara bakıldığında ciritte Fatih Avan, diskte Ercüment Olgundeniz, çekiçte ise Eşref Apak ile podyum gören Ay-yıldızlılar, güllede büyükler podyumu yakalayamadı. Ancak gülle atmanın U23 yaş grubunda kadınlarda Emel Dereli üç kez, erkeklerde de Osman Can Özdeveci bir kez Avrupa Kupası zaferi yaşadı.

Geçen yılın U23 şampiyonu Osman Can Özdeveci, yine iddialı...
Geçen yılın U23 şampiyonu Osman Can Özdeveci, yine iddialı…

Avrupa Atmalar Kupası’na 14 atıcıyla giden Türkiye takımında daha önce bu kupada madalya alan isimlerden dört atlet yer alıyor. Bu atletler, çekiç atmada geçen yılın U23 şampiyonu Özkan Baltacı, kupada tam 10 yıl önce üçüncülük elde eden deneyimli Eşref Apak, geçen yılın U23 gülle şampiyonu Osman Can Özdeveci ve yine 2016’da ciritte kürsüye çıkan Emin Öncel.

Avrupa Atmalar Kupası’nda Türkiye’nin kazandığı 18 madalyanın dördünü Fatih Avan (2 altın, 2 bronz) elde ederken, dört tanesi de Emel Dereli’den (3 altın, 1 bronz) gelmişti.

2017 Avrupa Atmalar Kupası’nı 11 Mart Cumartesi ve 12 Mart Pazar günleri başlama saatinden itibaren aşağıdaki bağlantıdan canlı olarak izleyebilirsiniz.

AVRUPA ATMALAR 2017 – CANLI YAYIN

TÜRKİYE TAKIM KADROSU