Milli ciritçi Eda Tuğsuz, Türkiye rekorunu 60 metrenin ötesine taşıdığı Avrupa Atmalar Kupası mücadelesinde Olimpiyat şampiyonu Sara Kolak’ın sadece üç santimetre arkasında kalarak gümüş madalya aldı.

İspanya’nın Gran Canaria kentindeki 17. Avrupa Atmalar Kupası’nda Türkiye ilk gün Eda Tuğsuz ile bir gümüş madalya kazandı.

Dünya gençler üçüncüsü 20 yaşındaki Eda Tuğsuz, üç hafta önce Mersin’de 59.68’e yükselttiği Türkiye rekorunu Gran Canaria’da 60 metrenin üzerine taşıdı. İlk hakkındaki 60.98 ile yarışmanın da liderliğini alan Eda, üçüncü atışlarda Olimpiyat şampiyonu Hırvat Sara Kolak’tan gelen 61.01 ile ikinciliğe düştü. Sonraki haklarında faul yapan Tuğsuz, böylece yarışmayı ikinci olarak tamamladı ve kariyerine bir de Avrupa Atmalar gümüş madalyası ekledi.

Eda Tuğsuz’un derecesi büyüklerde olduğu gibi 23 yaş altında da yeni Türkiye rekoru olarak kayda geçti.

Yarışmalarda bugün diğer dallarda da milli takım atıcıları sahnedeydi. Sabah erkekler U23 disk atmada yarışan Yusuf Yalçınkaya 54.06 ile en iyisini geliştirirken 12. sırayı aldı. Çekiç atma U23’te Tolgahan Yavuz 61.70 ile 10. olurken, kadınlar U23 gülle atmada yarışan Sare Bostancı, 14.40’lık derecesiyle yine 10. sırayı elde etti.

Büyük kadınlar çekiç atmada yarışan Kıvılcım Kaya Salman, 69.13’lük derecesiyle grubunda dördüncü, toplam tasnifte ise beşinci sırayı aldı. İki grupta 25 atıcının yer aldığı bu dalda Tuğçe Şahutoğlu da 64.88’lik atışıyla yarışmayı genel sıralamada 13. olarak noktaladı.