IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından Gaziantep’te organize edilen Çocuk Atletizmi seminerinde atletizm coşkusu yaşandı.

3-12 yaş grubunda çocuklar eğlenceli atletizm oyunları ile tanışıp, geleceğin sporcuları olma yolunda ilk adımları attı.

Seminere katılan 389 kursiyer ise hem uygulama hem de teori derslerine iştirak ederek, eğitimci sertifikalarını aldı.

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi’nin 2017 yılı ikinci semineri Gaziantep Üniversitesi’nin isteği doğrultusunda 10-12 Mart 2017 tarihlerinde Gaziantep’te düzenlendi.

İki gün süren seminere geleceğin nesillerini yetiştirecek eğitimciler olma yolunda eğitim alacak 389 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere uzman eğitmenler tarafından teori ve uygulama dersleri verilirken, kursiyerler 3-12 yaş grubunda bulunan 155 çocukla uygulama yapma olanağı buldu,

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, proje ile ülkemizin spor altyapısına hizmet verildiğini, çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek oluşturulması yolunda adımlar atıldığını ve geleceğin şampiyonlarını erken yaşta bulmak için çaba sarf edildiğini vurguladı. Başta Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç olmak üzere tüm yetkililere verilen katkı ve destekten dolayı teşekkür etti.

Ardından başlayan derslerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça tarafından verildi. Derslerin ardından gerçekleşen uygulamaya Gaziantep Üniversitesi Kreşi çocukları ile Aslı Alevli İlköğretim Okulu öğrencileri katıldı.

Seminerin ikinci gününde çağımızda özellikle gençleri esaret altına alan Madde Bağımlılığı konusunda IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu tarafından bir sunum gerçekleştirildi.
Sporda motivasyonun önemi ve çocuklarla- eğitmenler arasında oluşması gereken sağlıklı yapıyı Spor’da Çocuklara Psikolojik Yaklaşım başlığıyla Prof. Dr. Perican Bayar Koruç anlattı.

Rakibe saygının, sporda dürüstlük ve centilmenliğin içinde yer aldığı Fair-Play konusunu ise çarpıcı örnekleriyle birlikte IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Öğretim Görevlisi Haldun Domaç kursiyerlere iletti.
Gelecek nesillerin sağlıklı ve bilinçli oluşması adına gerçekleşen bu organizasyonda, geçmişin şampiyonları da unutulmadı. “Geçmişine Değer Vermeyenler, Geleceğine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda, Türk Atletizminin değerleri kursiyerlere tanıtıldı. Bu doğrultuda Muharrem Dalkılıç, İsmail Akçay, Arif Ay, Dudu Karakara Polat, Serhat Polat, Nurettin Özyürek ve Şükrü Yaman sahnede duygularını kursiyerlerle paylaşarak ödüllerini aldı. Eskimeyen Değerlerimizden Muharrem Dalkılıç ve İsmail Akçay tüm katılımcılar tarafında uzun süre ayakta alkışlandilar.

Eskimeyen Değerlere ödüllerini Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Gürsoy, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir, GAÜN BESYO Müdürü Doç.Dr. Mürsel Biçer, GAÜN Gn. Sek. Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burhan Akyılmaz ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir tarafından verildi.

Gaziantep programında Çocuk Atletizmi ekibinin başından sonuna kadar yanında bulunan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, organizasyonun Gaziantep’te gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti vurguladı. Gür, yapılan bu organizasyon nedeniyle Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz’a teşekkür etti.

Prof. Dr. Ali Gür Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Efsane Atlet İsmail Akçay ve IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, eskimeyen değerlerimizin takdiminin ardından düzenlenen bir törenle Fatih Çintimar’ın aday göstermesi sonucu Avrupa Atletizm Birliği tarafından 2015 yılı atletizme katkı ödülünü kazanan Muharrem Dalkılıç’a Avrupa Ödülünü takdim etti. Törenin ardından sertifikalarını alan eğitmenler, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince Halk Eğitim Merkezlerinde istihdam edilme fırsatını da yakaladı.
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’ün IAAF Çocuk Atletizmi organizasyon komitesine verdiği yemekte, organizasyonun Gaziantep’te başarılı bir şekilde yapılmasını sağlayan Doç. Dr. Mürsel Biçer, Doç. Dr. Uğur Abakay, Dr. Selahattin Koç ve Öğretim Gör. Tarkan Tuzcuoğulları’na Atletizm Federasyonunun teşekkür belgeleri verildi.

IAAF Çocuk Atletizmi seminerlerinin üçüncüsü 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek.

FOTO GALERİ