Türkiye Yürüyüş Şampiyonası, Antalya’da 102 atletin katılımıyla yapıldı. 10 ayrı kategoride birincilerin belirlendiği şampiyonada büyüklerde Serkan Doğan ve Elif Koç birinci oldu. Müsabakalarda Meryem Bekmez ve Jale Başak’tan rekor geldi. 

Türkiye Yürüyüş Şampiyonası’nda galipler 18 Mart Cumartesi günü Antalya Konyaaltı’ndaki müsabakalarla belirlendi. Büyükler, gençler, yıldızlar, U16 ve U14’te toplam 102 katılımcının yarıştığı şampiyonada Meryem Bekmez ve Jale Başak’tan yeni rekor geldi.

Büyüklerde 2014’ün 20 kilometre Türkiye şampiyonu Serkan Doğan, 10 kilometrelik mücadelede ipi göğüsleyen isim oldu. Çok iyi bir yarış çıkaran Serkan, parkuru 40:12 ile tamamlarken, bu daldaki Türkiye rekorunu sadece 8 saniye ile kaçırdı. 10 kilometrenin 40:03’lük Türkiye rekorunun sahibi Ersin Tacir, 41:00’lik derecesiyle ikinci olurken, Rio Olimpiyatları’ndan bu yana ilk yarışmasına çıkan Mert Atlı da 41:41’lik performansıyla üçüncü oldu ve pistlere başarılı bir dönüş yaptı. Yarışın favorilerinden gençler rekortmeni Salih Korkmaz, hastalığı nedeniyle müsabakayı dördüncü tur içinde terk etti.

yuruyuskadinlar

Büyük kadınlarda Elif Koç, 20 kilometreden sonra 10 kilometrede de Türkiye şampiyonluğunu aldı. 24 yaşındaki Elif, 48:41 ile en iyi ikinci derecesini yaparak birinci olurken, Jale Başak 49:02 ile en iyi performansıyla ikinci sırayı elde etti. Başak, 49:31’lik eski U23 Türkiye rekorunu 29 saniye aşağıya çekti.

10 kilometre üzeriden yapılan gençlerde Ayşe Tekdal 48:16, Abdülaziz Daniş ise 43:35’lik dereceleriyle galip gelirken, yine aynı mesafenin katedildiği yıldız erkeklerde Selman İlhan, 45:04 yürüyerek Türkiye şampiyonu oldu.

MERYEM REKORSUZ GEÇMEDİ
5 kilometre yıldız kızlarda Meryem Bekmez beklendiği gibi rahatça birinci oldu. Meryem, kendisine ait Türkiye gençler ve yıldızlar rekorunu 22:53’ten 22:15’e indirirken, ikinci sıradaki İnci Çiçek’e iki dakikaya yakın fark yaptı.

Şampiyonanın alt yap gruplarında da mücadele vardı. 16 yaşta Hamza Bayraktar ve Şükran Ayaz, 14 yaşta ise Hayrettin Yıldız ve Emine Ceylan mutlu sona ulaştılar.

10 kategorinin dördünde birincileri çıkaran Batman ekibi, Türkiye Yürüyüş Şampiyonası’nda öne çıkan takım olurken, toplamda da 9 Batmanlı atlet podyuma çıktı. Diyarbakır ise ikisi birincilik olmak üzere dört podyum yakaladı.

TÜRKİYE YÜRÜYÜŞ ŞAMPİYONASI SONUÇLARI

FOTO GALERİ

yuruyuskalabalik