Türkiye’nin 1999’dan sonra ilk kez bir disiplinde takım olarak yarışacağı Dünya Kros Şampiyonası, 26 Mart Pazar günü Uganda’nın başkenti Kampala’da gerçekleşecek.

IAAF’tan yapılan açıklamaya göre 60 ülkeden 557 atletin yarışacağı Dünya Kros Şampiyonası, Uganda’nın başkenti Kampala’da 26 Mart 2017 Pazar günü gerçekleşecek. Türkiye, şampiyonaya birisi büyük erkeklerde, dördü de karışık takım disiplininde yarışacak olan toplam beş atletle katılıyor.

Milli takımda bireysel olarak yarışacak tek isim Polat Kemboi Arıkan. Kariyerinde Avrupa Kros şampiyonluğu ve ikinciliği bulunan 26 yaşındaki Polat, 2015’te Çin’deki Dünya Kros’ta da yarışmış ve 22. sırayı almıştı.

KARIŞIK TAKIMDA HEDEF KÜRSÜ
Ay-yıldızlı ekip, ilk kez düzenlenecek olan karışık takım yarışında ise madalya için koşacak. Aralık ayında yapılan Avrupa Kros Şampiyonası’nda kadınlarda ilk ikiyi alan Yasemin Can ve Meryem Akdağ ikilisiyle birlikte erkeklerde Avrupa Kros şampiyonu Aras Kaya ve 2015 Avrupa Kros şampiyonu Ali Kaya’dan oluşan dörtlü, zorlu rakiplerin arasında madalya arayacak. Tüm atletlerin ikişer kilometre koşacağı karışık takım yarışında toplam sekiz kilometre katedilecek.

Karışık takım yarışında ünlü dünya şampiyonu orta mesafeci Asbel Kiprop’un koşacağı Kenya ve dünya rekortmeni Genzebe Dibaba’lı Etiyopya’nın da yer aldığı şu ekipler mücadele verecek: IAAF Mülteci Takımı, Bahreyn, Eritre, İspanya, Etiyopya, İtalya, Kenya, Güney Sudan, Sudan, Tanzanya, Türkiye, Uganda, ABD.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Yönetim Kurulu üyesi İsmail Bayazıt da şampiyonayı izlemek için Uganda’ya gidecek. Çintimar ve Bayazıt, önce Kenya’daki milli takım kampına uğrayacak, ardından komşu ülke Uganda’ya geçerek Kampala’da organizasyonu takip edecek.

Başkan Çintimar, “Takımımız ilk kez yapılacak karışık takım yarışında podyuma çıkabilecek güçte. Takımdaki tüm atletlerimiz daha önce Avrupa Kros’ta şampiyonluk yaşamış isimler. Burada Avrupa’dan farklı olarak elbette Afrikalılar da yer alıyor. Ama bizim amacımız onları da geçerek kürsüye çıkmak ve Türk atletizm tarihinde bir ilke daha imza atmak” diye konuştu.

HENÜZ YORUM YOK