TAF Başkanı Fatih Çintimar, Ankara’da gündemi değerlendirmek için bir basın toplantısı düzenlerken, “Dopingle mücadelemizi kimse lekelemesin” dedi. 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, iki gündür ülke spor gündeminde yer alan doping haberlerinde doğru ile yanlışın birbirine girdiğini belirtirken, düzenlediği basın toplantısıyla federasyonun tavrını ortaya koydu. Çintimar, geçen yıl TAF Disiplin Kurulu’nun ceza verdiği Elvan Abeylegesse’nin cezasının bu yılın sonuna doğru tamamlanacağını belirtirken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cezanın sanki yeniymiş gibi lanse edilmesini manidar buluyorum. 10 yıl öncesine, beş yıl öncesine dayanan bu dosyaların şimdi yayınlanmasıyla, geçen hafta Dünya Kros’ta elde ettiğimiz başarıya gölge düşürülmek isteniyor.”

TAF’ın son yıllarda yoğun bir mücadele içinde olduğu dopinge karşı uluslararası düzeyde büyük övgü aldığını hatırlatan Çintimar, “Dopingle mücadelemizde bir zaaf yok. Sayın Bakanımızın belirlemiş olduğu ‘Sıfır tolerans’ politikası uyarınca aynı kararlılıkla yola devam ediyoruz. Türkiye, atletizmde bizim mücadelemiz sonrasında geçen yıl WADA’nın takip listesinden çıkartıldı. Camiamızın da bu konudaki büyük desteğiyle mücadelemizi sürdürüp, gerekirse çok daha radikal önlemler alacağız. Amacımız, bu illetten Türk atletizmini tamamen kurtarmaktır. Bunun için TADA (Türkiye Anti-Doping Ajansı) ile işbirliğimiz devam etmektedir” diye konuştu.

“RUSYA GİBİ MEN EDİLEBİLİRDİK”
Başkan Fatih Çintimar, göreve geldikten sonra dopingle bu kadar etkin mücadele yapmasalardı, tıpkı Rusya gibi 2016’da Olimpiyatlar’dan men edilme riskiyle karşı karşıya olduklarını hatırlatırken, “O noktadan bugün mücadelesi örnek gösterilen bir noktaya geldik” dedi.

Çintimar, “Son olarak şunu ekleyeyim; dopinge bulaşana müsamahamız olmayacak. Bundan sonra da cezası bitip dönse dahi milli takımlara alınmama konusunda çalışmalarımız var. Bunu uygulayacağız” dedi.