Avrupa Atletizm Birliği, Türkiye’de düzenlenen iki yol koşusunu yıldızlı yarışmalar kategorisine dahil etti. 23 Nisan’da yapılacak Bursa Osmangazi Tarihi Kent Koşusu ile 14 Mayıs’ta Çorum’da düzenlenecek Uluslararası Hitit Koşusu, organizasyon kaliteleriyle yıldıza layık görüldüler.

Avrupa’daki yol yarışlarını katılımcılara sağlanan hizmetler ve teknik imkanlar açısından değerlendirerek belirlenen kriterleri sağlayan organizasyonları kategorize eden Avrupa Atletizm Birliği (EA), Osmangazi Belediyesi ve Çorum Belediyesi’nin başvurularını olumlu sonuçlandırdı. Yarışmaları bir, üç ve beş yıldız ile değerlendiren EA, Osmangazi Tarihi Kent Koşusu’na üç yıldız, Uluslararası Hitit Koşusu’na ise bir yıldızı uygun gördü. Her iki organizasyonun sağlık, güvenlik, zaman ölçümü hizmetleri ile çevresel ve sosyal sorumluluklarını yerine getirdiği tescil edildi.

osmangazikentkosusu

Geçtiğimiz ay resmi ölçümü yapılan ve Uluslararası Parkur Sertifkası’na sahip olan Osmangazi Tarihi Kent Koşusu, 15 kilometre mesafeli yarış ile 4 kilometrelik halk koşusunu içeriyor. Uluslararası Hitit Koşusu’nun ise elit yarışı 10 kilometre ve organizasyon kapsamında bir de 3 kilometre halk koşusu yapılıyor.