IAAF Çocuk Atletizmi Projesi’nde konuşan Samsunspor’un efsane oyuncusu Emin Kar

 “20 Ocak’ın Haricinde İlk Kez Hatırlanıyorum”

Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından Samsun’da organize edilen Çocuk Atletizmi seminerine “Eskimeyen Değer” olarak katılan Samsunspor’un eski kaptan ve Başkanı Emin Kar, Atletizm Federasyonu’na kendisini hatırladığı için teşekkür etti.

 Samsun’da gerçekleşen seminere 32 kursiyer katılırken, 3-12 yaş grubundaki 112 çocuk, uygulamada yer aldı. Eğlenceli atletizmle tanışan çocuklar büyük coşku yaşarken, kursiyerler geleceğin sağlıklı bireyleri ve şampiyonlarını yetiştirme konusunda ilk uygulamayı yaptı. .

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi’nin 2017 yılı yedinci semineri Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün isteği doğrultusunda Samsun İlkadım Yıldıray Çınar Kültür Merkezi, Cemal Safi Konferans Salonu’nda ve atletizm sahasında düzenlendi.

İki gün süren seminere geleceğin nesillerini yetiştirecek eğitimciler olma yolunda eğitim alacak 32 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere uzman eğitmenler tarafından çocuklara eğlenceli atletizm için yaptırılması gereken oyunlar teori olarak anlatıldı. Teori derslerinin ardından gerçekleşen uygulamalı derslere 3-12 yaş grubunda bulunan Hasköy Cumhuriyet Ortaokulu, İnönü Ortaokulu, Asrın Anaokulu ve Ziya Esen Anaokulu’ndan 112 öğrenci katıldı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı.  Ayaz, çocukları atletizmle buluşturan bu projeden verim almaya başladıklarını vurgulayarak, duyduğu memnuniyeti kursiyerle paylaştı.  Ayaz, “projeyi en büyük destekçilerimizden Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın memleketinde başarıyla gerçekleştirdik. Yine bu projenin yürütülmesinde Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve yönetiminden büyük destek görüyoruz. Bu destek bizim bir milyon çocuğa ulaşmamız konusunda en büyük itici gücümüz oluyor” dedi.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça tarafından verildi.

Seminerde uygulamalı dersler yanında IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Türkiye Koordinatörlüğü’nün projeye eklediği dersler de kursiyerlere aktarıldı. Bu bağlamda, Sporda motivasyonun önemi ve çocuklara doğru psikolojik yaklaşımın nasıl olması gerektiği “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” başlığıyla Prof. Dr. Perican Bayar Koruç tarafından bir sunumla anlatıldı.

Sporda ve toplum yaşamında dürüstlük ve centilmenliğin içinde yer aldığı “Fair-Play” konusunu ise örnekleriyle birlikte IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Öğretim Görevlisi Haldun Domaç tarafından kursiyerlere iletildi.

Gelecek nesillerin sağlıklı ve bilinçli oluşması adına gerçekleşen bu organizasyonda, “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. “Geçmişine Değer Vermeyenler, Geleceğine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda, Türk Atletizminin değerleri kursiyerlere tanıtıldı.

Emin Kar duygulu anlar yaşadı ve yaşattı

Samsun’da gerçekleşen “Eskimeyen Değerler” törenine davet edilen, 20 Ocak’ta yaşadığı elim kazada belden aşağısı felç olan Samsunspor’un takım kaptanı ve eski Başkanı Emin Kar’ın törende yaptığı konuşma duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Kar konuşmasında;  “Hep 20 Ocak’ın anma günlerinde hatırlandım. O talihsiz günün dışında beni İlk kez atletizm federasyonu hatırladı. 20 Ocak dışında bir günde hatırlanıyor olmak çok anlamlı. Bu nedenle bu gün benim için çok özel bir değer taşıyor. Beni unutmayan Atletizm Federasyonu’na ve bu projenin Koordinötörü Necdet Ayaz’a teşekkür ediyorum” dedi. Emin Kar’a plaketi IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Öğretim Görevlisi Haldun Domaç tarafından verildi.

Halk Eğitim’de ders verebilecekler

Samsun’da birbirinden değerli şu isimler ödül aldı; Aydoğan Erdoğan, Ayşe Özkol, Samsun Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Ekmekçi, Orhan Yüzer, Meryem Gezer Sevinç, Nizamettin Orun, Nilüfer Bircan, İhsan Alemdar ve Emin Kar.

Eskimeyen Değerlere ödülleri; Filiz Erdoğan, Atletizm Federasyonu Üyesi İsmail Hut, Aslı Ekmekçi, Prof. Dr.Perican Bayar, Serkan Sevinç, Nezir Önal, Nafiz Keke, Şule Aktar ve Haldun Domaç tarafından verildi.

Tören sonunda IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Koordinatörü Necdet Ayaz, eğitimi talep eden Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne verilmek üzere Atletizm Federasyonu’nun teşekkür belgesini Şube Müdürü Vural Bölükbaş’a verdi. Bu arada Türkiye Futbol Adamları Derneği Samsun Şubesi Başkanı Gültekin Kullukçu da seminerin Samsun’da düzenlenmesi nedeniyle IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz’a bir teşekkür plaketi sundu.

Törenin ardından sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince Halk Eğitim Merkezlerinde istihdam edilme fırsatını da yakalamış oldu. IAAF Çocuk Atletizmi seminerlerinin sekizincisi 9-10 Mayıs tarihlerinde Kütahya’da gerçekleşecek.