Bakü’deki 4.İslami Dayanışma Oyunları’nın ikinci atletizm gününde kadınlar sırıkla atlama mücadelesi ilginç bir şekilde son buldu. Türkiye’nin iki yıldız atleti Demet Parlak ve Buse Arıkazan’ı atlayışları ayıramayınca, Ay-yıldızlı takıma iki altın birden geldi. Güllede Emel Dereli ise ikinci oldu.

Bakü Olimpiyat Stadı’ndaki kadınlar sırıkla atlama mücadelesinde Türkiye iki altın madalya kazandı. Türkiye rekortmenleri Buse Arıkazan ve Demet Parlak’ın rakiplerinin çok üzerinde birbirleriyle çekiştikleri müsabakada 3.80, 4.00 ve 4.15’i ilk haklarında geçtiler. Ardından Türkiye rekoru derecesi olan 4.35’i isteyen iki genç atlet, bu yüksekliği üçer denemede aşamadılar. Aynı atlayış sırasına sahip iki atlet, baraj atlayışı istemeyince gümüş madalya verilmeyip birincilik iki atlete birden yazıldı. Böylece kural gereği, gümüş verilmeyen yarışmada Türkiye’nin toplamına iki altın yazılmış oldu. Yarışmada üçüncülüğü Tunus’tan Syrine Balti 3.70 ile kazandı.

İkinci günde 200 metre yapılan seçmeler sonunda ise Türkiye üç finalist çıkardı. Erkeklerde Ramil Guliyev ve İzzet Safer, seçme ve yarı final serilerinde başarılı olup finale yazıldılar. 100 metre şampiyonu Guliyev, yarı finalde 20.99’luk dereceyle ikinci sıradan finale giderken, İzzet Safer 21.17 ile sıralamada beşinci olup 200 metre finaline yazıldı. Kadınlar 200 metrede ise Mizgin Ay, yarı finaldeki 24.34’lük dereceyle üçüncü gün akşamındaki final mücadelesine adını kaydetti. Bu daldaki diğer Türk atleti Nimet Karakuş ise 24.40 ile kılpayı finalden oldu.

Emelpodyum

EMEL DERELİ’DEN GÜMÜŞ
Türkiye’nin en kariyerli atletlerinden Emel Dereli, madalya koleksiyonuna İslam Oyunları ikinciliği de ekledi. Kamerun’dan Auriol Dongmo ile çekişen Dereli, 17.62’lik derecesiyle müsabakayı ikinci sırada noktalarken, rakibinin 13 santim gerisinde kaldı.

İkinci günde gelen madalyalarla birlikte Türkiye’nin atletizmdeki madalya sayısı altıya yükseldi. Ay-yıldızlı takım, şu ana kadar üç altın, iki gümüş, bir bronz madalya elde etti.

400 metre erkeklerde Batuhan Altıntaş 46.82’lik dereceyle finali beşinci sırada tamamlarken, 800 metre kadınlar finalinde yarışan Meryem Akdağ ise 2:03.52’lik dereceyle dördüncülüğü aldı. 400 metre engelli kadınlar finalinde yarışan Türk atletlerinden Elif Gören 57.58 ile dördüncü, Büşra Yıldırım ise 59.92 ile yedinci sırayı elde etti. Üç adım atlama erkekler finalinde yarışan Aşkın Karaca da 15.84 ile altıncı sırada müsabakayı tamamladı.

TUĞBA EN İYİSİNİ YAPTI
3000 metre su engelli kadınlar finalinde dünya rekortmeni Ruth Jebet ile birlikte yarışan iki Türk atlet dünya barajını geçmeyi başardılar, ancak madalya alamadılar. Yarışta dördüncü olan Tuğba Güvenç, en iyi derecesini 9:26.09’a indirirken, Özlem Kaya 9:41.27 yaparak altıncı sırayı aldı. Her iki milli atlet de Londra 2017’nin 9:42.00 olan barajını aşma başarısı gösterdi.