Atatürk için 4 günde 737 kilometre koşacaklar

Atletizm Federasyonu’nun desteğiyle, İstanbul Masterları Atletizm Kulübü tarafından bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilen Selanik’ten Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu, İpsala sınır kapısında düzenlenen görkemli bir törenle başladı. Yüzlerce kişilin katıldığı törenin ardından, Atatürk’ün Selanik’teki evinden alınan toprağı teslim alan 60 master atlet, 737 kilometre sürecek yolu koşarak Ankara’ya ulaştıracak. İpsala’dan Ankara’ya toplam 4 gün sürecek koşunun ardından Atatürk’ün toprağı Anıtkabır’e teslim edilecek.

Atletizm Federasyonu’nun desteğiyle, İstanbul Masterları Atletizm Kulübü tarafından her sene geleneksel olarak, 16- 19 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 30’uncu Selanik’ten Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu başladı. Koşu kapsamında; İstanbul Masterları Atletizm Kulübü’nün 60 master atleti, Atatürk’ün Selanik’teki evinin bahçesinden alınan toprağı, İpsala’dan Ankara’ya kadar E-5 üzerinden eskort eşliğinde koşarak, Anıtkabir’e teslim edecek. Atletler, İpsala- Ankara arası, 737 kilometrelik yolu 54 saatlik bir sürede koşarak tamamlarken, 17 Mayıs sabahı İstanbul’da olacaklar.

İstanbul’a varış törenle kutlanacak

Atletlerin İstanbul’a varışı nedeniyle, 17 Mayıs Çarşamba sabahı, saat 7.00’da Taksim Atatürk Anıtı’nda bir tören düzenlenecek. Törenin ardından, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden, kendileri için kapatılan sağ şeritten, Yunus polislerin eşliğinde geçiş yaparak Ankara’ya doğru yola çıkacaklar. Tüm etap, 18 Mayıs akşamı tamamlanmış olacak. 19 Mayıs sabahı Anıtkabir’de düzenlenecek törenle Ata’nın toprağı, Anıtkabir’e teslim edilecek.

Her sene geleneksel olarak düzenlenen Selanik’ten Ankara’ya Atatürk’ü Anma ve Barış Koşusu’nu kutsal bir vazife olarak yerine getirmenin gururunu yaşadıklarını vurgulayan İstanbul Masterları Atletizm Kulübü Genel Sekreteri Zeynep Savcı, düzenlenen törende şunları söyledi:

54 saatte 737 kilometre koşacaklar

”16-19 Mayıs tarihleri, bizim için Atatürk’ün Selanik’teki evinin bahçesinden gelen toprağı, şanlı bayrağımıza sarılı olarak teslim aldığımız, 54 saatte 737 km boyunca, hiç durmadan, nöbetleşe bayrak koşusu eşliğinde, kendi ellerimizle Ankara’ya taşıdığımız kutsal bir görev demek. İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü’nün belki yaşları geçkin ama fikirleri genç atletleri olarak, bu yıl 30’uncu kez bu görevi gerçekleştirmenin gururu içerisindeyiz. Hayatlarımız ayrı yönlere aksa da, Atatürk ve vatan sevgimiz, Cumhuriyetimize olan bağlılığımız, demokrasiye ve adalete olan inancımız ile her yıl bu tarihlerde görevimizin başında oluyoruz.

Herkese eşit demokrasi ve adalet için…

“19 Mayıs’ta Anıtkabir’e teslim edeceğimiz bu toprak, bizler için vatanın bölünmezliğinin, Cumhuriyetimizin tartışılmaz geleceğinin, herkese eşit demokrasi ve adaletin bir simgesidir. Bu simgeyi bizden sonra gelecek olan kuşaklara aktarmak, yerimizi devredene kadar korumak ve kollamak ulvi görevimizdir.”