Bakü’de 67.21’lik atışıyla Avrupa U23 rekoru kıran Eda Tuğsuz ile ilgili bir haber yayınlayan EA (European Athletics), milli atlet için ‘Londra’da madalya adaylarından biri’ yorumu yaptı.

20 yaşındaki Türkiye ve Avrupa U23 rekortmeni Eda Tuğsuz, İslami Dayanışma Oyunları’nda attığı 67.21’lik müthiş derecesiyle adından söz ettirmeyi sürdürüyor. Tuğsuz ile ilgili bir habere sitesinde manşetten yer veren Avrupa Atletizm Birliği (EA), milli atletin yükselişine dikkat çekti.

Bakü’de yaptığı atışla manşetlere çıkan Tuğsuz’un henüz 20 yaşında olduğuna dikkat çekilen yazıda, gösterdiği performansın Türk atleti sadece favori olduğu Polonya’daki Avrupa U23 Şampiyonası’nda değil, Londra’daki Dünya Şampiyonası’nda da madalya adaylaı arasına soktuğu yorumu yapıldı.

Yazıda, “Tuğsuz, Polonyalı Maria Andrejczik’e ait 67.11’lik Avrupa U23 rekorunu kırdı. İkili, Andrejczik”in seyircisi önünde Avrupa U23 Şampiyonası’nda yarışacaklar” denildi.

Değerlendirmede Eda’nın geçen yılın iki büyük şampiyona galibinin derecelerinden daha iyi bir atış yaptığı da ortaya konurken, Olimpiyat şampiyonu Sara Kolak’ın 66.18, Amsterdam’da Avrupa şampiyonu olan Tatsiana Khaladovich’in ise 66.34’lük derece yaptığı vurgulandı.