Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından Erzincan’da organize edilen seminerin “Eskimeyen Değerler” töreninde Türk Atletizminin unutulmaz ismi Erzincanlı Hüseyin Aktaş anıldı.

“Eskimeyen Değerler” töreninde yaşayan değerlerimiz anılırken, Türk Atletizminde önemli bir yeri olan, 2012’de kalp krizi sonrası yaşamını yitiren Hüseyin Aktaş bir Erzincanlı olarak kursiyerlere tanıtıldı.

Erzincan’da gerçekleşen seminere 49 kursiyer katılırken, 3-12 yaş grubundaki 140 çocuk, uygulamada yer aldı. Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün daveti sonucu gerçekleşen seminerde uygulamaya Merkez İlkokulu ve Erzincan Anaokulu öğrencileri katıldı ve eğlenceli atletizmle tanıştı.

IAAF Çocuk Atletizmi Proje’nin Erzincan ayağı Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün (GHSİM) daveti üzerine 26-27 Mayıs tarihlerinde Erzincan Gençlik Merkezi’nde yapıldı.

Çocuk Atletizmi seminerine 49 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verilirken, uygulamada Merkez İlkokulu’ndan 100 öğrenci, Erzincan Anaokulu’ndan 40 öğrenci yer aldı ve eğlenceli atletizme tanıştı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, projenin Türk sporuna büyük katkı verdiğini, sağlıklı nesiller yetişmesi, geleceğin şampiyonlarının erkenden bulunabilmesi adına ortaya konan çabaların önemli olduğu vurguladı. Ayaz projeye destek veren Sayan Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve yönetimine Türk Sporu adına teşekkür etti.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça tarafından verildi.

Seminerde uygulamalı dersler yanında IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Türkiye Koordinatörlüğü’nün projeye eklediği dersler de kursiyerlere aktarıldı. Bu bağlamda, Sporda motivasyonun önemi,“Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” başlığıyla Prof. Dr. Perican Bayar Koruç tarafından bir sunumla anlatıldı. Madde Bağımlılığı konusunda dikkat çekmek üzere programda yer alan “Madde Bağımlılığı ve Çocuklar” dersi ise Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Akbıyık tarafından verildi.

Sporda ve toplum yaşamında dürüstlük ve centilmenliğin içinde yer aldığı “Fair-Play” konusunu ise IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Öğretim Görevlisi Haldun Domaç tarafından kursiyerlere iletildi.

Unutulmaz atlet Hüseyin Aktaş anıldı

Gelecek nesillerin sağlıklı ve bilinçli oluşması adına gerçekleşen bu organizasyonda, “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. “Geçmişine Değer Vermeyenler, Geleceğine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda, Türk Atletizminin değerleri kursiyerlere tanıtıldı.

Erzincan’da gerçekleşen “Eskimeyen Değerler” töreninde kursiyerlere Türk Atletizminin unutulmaz ismi 2012 yılında geçirdiği kalp kriziyle aramızdan ayrılan Erzincanlı Hüseyin Aktaş tanıtıldı.

Halk Eğitim’de ders verebilecekler

Erzincan’da “Eskimeyen Değerler” olarak şu isimler ödül aldı; Milli Atlet Ayşe Özkol, Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, Erzincan Üniversitesi Beden Eğitim Spor Yüksek Okulu (BESYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yazıcı, BESYO Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakmak Yıldızhan, BESYO Beden Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç.Dr. Eser Ağgön, Gazeteci Ömer Faruk Ünal ve Hüseyin Aktaş…

Eskimeyen Değerlere ödülleri; Prof. Dr. Filiz Akbıyık, Haldun Domaç, Eski Milli Atlet Mehmet Tümkan, İHA Spor Müdürü Mustafa Karagöl, Erzincan GHSİM Volkan Burak Mumcu, eski Milli Hakem Ömer Akyürek tarafından verildi.

Törenin ardından sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince Halk Eğitim Merkezlerinde istihdam edilme fırsatını da yakalamış oldu. IAAF Çocuk Atletizmi seminerlerinin 11’incisi Ermenek’te 2-3 Haziran’da gerçekleşecek.

 

FOTO GALERİ