Turkcell Süper Atletizm Ligi’nde ilk kademenin birinci günü geride kaldı. Erkeklerde Fenerbahçe ve ENKA aynı puanı yaparken, kadınlarda ENKA sekiz puanlık avantaj yakaladı.

Erkeklerde ve kadınlarda sekizer takımın yer aldığı Turkcell Süper Lig’de ilk kademe Ankara Naili Moran Atletizm Pisti’nde başladı. Yıldız atletlerin yarıştığı Süper Lig’de şampiyonluk favorisi ENKA ve Fenerbahçe, erkeklerde ilk günü aynı puanla (75 puan) geçti.

Erkeklerde 10 yarışmanın beşini Fenerbahçe, beşini de ENKA kazanırken, iki takım da gün sonunda 75’er puan yaptı. Erkekler gülle atmada 19.88’lik dereceyle Fenerbahçe’ye sekiz puan kazandıran İslam Oyunları şampiyonu Osmancan Özdeveci, 19.88’lik derecesiyle kendisine ait U23 rekoruna beş santimetre ekledi.

5000 metrede Fenerbahçe’nin Kenyalı transferi Davis Kiplangat, ENKA forması giyen milli atlet Polat Kemboi Arıkan’ı yakın finişte geride bırakırken, manuel ölçüm yapılan erkekler 100 metrede Ramil Guliyev, 9.9 koşarak ipi göğüsledi. 400 metrede ise eski Avrupa Salon ikincisi Polonyalı Rafal Omelko, Batuhan Altıntaş’ı geride bırakarak Fenerbahçe’ye sekiz puan kazandırdı. Bu sezon ENKA’ya geçen Olimpiyat üçüncüsü Yasmani Copello ise 400 metre engellide 49.60 yaparak günün ikinci yarışına çıkan Omelko’yu rahatça geride bıraktı.

Kadınlarda ise cirit atmada Eda Tuğsuz, 64.87’lik atışıyla bu yıl bir kez daha 64 metrenin üzerinde atış yapma başarısı gösterdi. 100 metrede Ivet Lalova, 11.46 koşarak ENKA’yı zirveye taşırken, genç atlet Mizgin Ay 11.77’lik dereceyle üçüncü sırayı aldı. Kadınlarda ilk günün pist yarışlarından beşini ENKA, birini Fenerbahçe kazanırken, gün sonunda mavi-beyazlı kulüp 84-76’lık üstünlük sağladı.

Erkeklerde üçüncülüğü Galatasaray alırken, kadınlarda Bursa Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş’ın önünde ilk üçteki pozisyonunu korudu.

Turkcell Süper Lig’de Ankara’daki ilk kademe 7 Haziran Çarşamba günü yapılacak yarışmalarla tamamlanacak.

SONUÇLAR
Erkekler / Kadınlar