Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki Dopingle Mücadele Medya Atölyesi’ne konuk olarak katılan TAF Başkanı Fatih Çintimar, öğrencilere dopingle mücadeleyi anlattı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin organize ettiği dört günlük atölye ve seminer çalışmasına konuk oldu. Dopingle Mücadelede Medya isimli atölyeye Türkiye Anti-Doping Ajansı (TADA) Başkanı Prof. Dr. Rüştü Güner ile birlikte konuşmacı olarak katılan Çintimar, dopingle mücadelede gelinen noktayı anlattı.

Kendi sporculuk döneminden ve günümüzde yaşananlardan örnekler veren Fatih Çintimar, TAF olarak son dört yılda atletizmden dopingin kökünü kazımak için yaptıkları çalışmalara vurgu yaptı. Dopingin sadece polisiye önlemlere bitmeyeceğini ifade eden Çintimar, bu konuda velilere ve antrenörlere de iş düştüğünü bildikleri için eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına ayrı bir önem verdiklerini söyledi.

Prof.Dr. Rüştü Güner ise katılımcılara doping testleri ile ilgili teknik detaylar verdikten sonra Türkiye’deki mücadeleyi özetledi. TADA verilerini izleyicilerle paylaşan Güner, atletizmde son dört çok büyük bir aşama kaydedildiğini ve doping oranının %13’lerden binde 3’e gerilediğini anlattı. Güner, bu sayede atletizmin imajının da düzeldiğini ifade etti.