Türkiye’nin gözde atletlerinden Ramil Guliyev, Türkiye Süper Ligi final mücadelesinde tarihi bir grafiği imza attı. Guliyev, 9.97’lik dereceyle atletizm tarihinde 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu.

Süper Lig final kademesinde kulübü Fenerbahçe formasıyla 100 metre yarışına çıkan Ramil Guliyev, müsabakayı 9.97’lik derecesiyle kazandı. Ramil, 1.5 rüzgar desteğiyle koştuğu yarışta 9.97’lik derecesiyle birinci olurken, Türkiye rekortmeni ve ENKA atleti Jak Ali Harvey de 10.10 ile ikinci sırayı aldı.

Kariyerinde 19.88’lik 200 metre Türkiye rekoru bulunan Ramil Guliyev, 100 metrede bu yıl gerçekleştirdiği 10.02’lik en iyi derecesini saniyenin yüzde beşi aşağıya çekti. Guliyev’in bu derecesi, dünya atletizm tarihine geçti. Zira daha önce 100 metreyi 10 saniyenin altında koşabilen ve siyahi olmayan yalnızca iki atlet bulunuyordu. Ramil, bu başarıya 2011 yılında ulaşan ilk atlet olan Fransız Christophe Lemaitre ve 2015’te 9.99 koşan Çinli Bingtian Su’dan sonra bu büyük başarıya imza koydu.

Guliyev, Süper Lig’in Ankara’daki ilk ayağında da el kronometresiyle 9.9 saniye koşmuştu. Ancak derece elektronik olmadığı için 10 saniyenin altı ilk performans olarak Bursa’daki yarış tescil edildi.

Halihazırda Londra’daki Dünya Atletizm Şampiyonası için hem 100, hem 200 metrede barajı geçen 27 yaşındaki milli atlet, kariyerinde daha önce beş kez 10.10’un altında derece koşmuş, bu derecelerin üçünü bu sezon gerçekleştirerek 10 saniyenin altı sinyalini vermişti.

TAF Başkanı Fatih Çintimar, yarış sonrası milli atlet Guliyev’i tebrik ederek Londra’da başarılar diledi. Çintimar, “Ramil bu dereceyi koşacağını zaten gösteriyordu. Bizi şaşırtmadı. Kendisi Londra’da 200 metrede madalya alabilecek kapasitede… Bu dereceyle birlikte 100 metrede de dünyanın en iyileriyle rekabet edebileceğini gösterdi. Kendisini, antrenörünü, kulübünü tebrik ediyorum” dedi.