Bydgoszcz’daki Avrupa U23 Şampiyonası’nın ilk gününde milli formayla yarışan atletler, altı branşta finale, bir branşta ise yarı finale yükselme başarısı gösterdiler.

Polonya’nın Bydgoszcz kentindeki Zawisza Stadı’nda başlayan Avrupa U23 Şampiyonası’nın ilk gününde Türkiye başarılı bir gün geçirdi. İlk gün sonunda Türk atletler altı branşta finale çıktılar.

3000 metre su engellide Avrupa Gençler şampiyonluğu bulunan Sümeyye Erol, 10:14.09’luk derecesiyle U23’te de Avrupa finaline kalmayı bildi. Bu dalda yarışan diğer Türk atletleri Tubay Erdal, Yayla Kılıç ise elendiler. 1500 metre erkeklerde Süleyman Bekmezci, ikinci seride 3:44.19’luk bir derece yaptı ve finaldeki 12 atler arasına yazıldı.

Sabah seansında 400 metrede yarışan Avrupa gençler üçüncüsü Batuhan Altıntaş, 47.62’lik performansıyla yarı finale kaydını yaptırdı. Batuhan, yarın (cuma) akşam seansında finale kalmak için pistte olacak.

Yine sabah seansında gülle atma elemesinde yarışan Osman Can Özdeveci de beklendiği gibi finali yakaladı. Bu yıl Avrupa Kupası ve İslami Dayanışma Oyunları’nı kazanan Osman Can, 18.53’lük performansıyla finalistler arasına kaldı.

Yüksek atlama erkeklerde Metin Doğu, 2.15’lik derecesiyle adını finale yazdırırken, sırıkla atlamada da Demet Parlak, 4.20’lik final standardını bularak şampiyonluk mücadelesine katılma hakkını elde etti. Cirit atmada ise dünya gençler dördüncüsü Emin Öncel, 72.69 atarak final yarışma hakkını elde etti.

800 metrede Damla Çelik ve Rüya Kaya, üç adımda ise Cemre Bitgin ise finalin dışında kalarak şampiyonaya veda ettiler.