Türkiye, Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda bugüne dek görülmemiş bir başarıya imza attı. Üç madalya alan Ay-yıldızlılar, ayrıca üç dördüncülük, bir beşincilik, iki de altıncılık kazanarak tarih yazdı.

Nairobi’de son kez gerçekleşen Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda 27 atletle yarışan Türkiye, büyük bir iş başardı. 18 yaş altı atletlerin yarıştığı organizasyonda bir altın, bir gümüş, bir de bronz kazanan Türkiye, ilk sekize de tam dokuz kez adını yazdırdı. Milli Takım, bu büyük şampiyonalara önceki katılımlarında bir seferde en fazla üç kez ilk sekiz içinde yer alabilmişti.

1999’dan beri  bir altın, üç gümüş madalya elde edebildiği dev organizasyonda bu defa üç madalya birden alan Milliler, sıralamayı da ilk 10 ülke arasında noktaladı.

Milli Takım’ın genç yıldızı Mizgin Ay, 100 metredeki tarihi şampiyonluğunun ardından şampiyonanın son gününde 200 metrede bronz madalya elde etti. Mizgin, yarışı 23.76’lık derecesiyle üçüncü olarak noktalarken, Türkiye yıldızlar rekorunu da kırdı. 17 yaşındaki milli sprinter, böylece şampiyonayı iki madalya ve iki Türkiye rekoruyla noktaladı.

5000 metre yürüyüşte Meryem Bekmez, Ekvadorlu Glenda Morejon ile yaşadığı çekişmede son ana kadar direndi, ancak tarihin en düşük farkla sonuçlanan yarışı sonunda ikinci sırada kaldı. Meryem, 22:32.79 ile gümüş madalyayı boynuna taktı.

Son günde finalde yarışan atletlerden Dünya Liseler Şampiyonu ve Türkiye rekortmeni Şevval Ayaz ise şanssızlık sonucu madalyadan oldu. Çok iyi bir eleme çıkaran ve rekorunu 13.20’ye indiren Şevval, finalde beşinci engele takılıp düşünce finiş göremedi.

Dünya Yıldızlar Şampiyonası’nda ilk sekiz içinde yarışmalarını tamamlayarak Türkiye’ye puan klasmanında bugüne dek en yüksek skoru olan 46 puanı getiren atletler şöyle:

Mizgin Ay – Kızlar 100 metre – 1.
Meryem Bekmez – Kızlar 5000m yürüyüş – 2.
Mizgin Ay – Kızlar 200 metre – 3.
Mesure Tutku Yılmaz – Kızlar sırıkla atlama – 4.
Rümeysa Ökdem – Kızlar yüksek atlama – 4.
Batuhan Hızal – Erkekler çekiç atma – 4.
Murat Yalçınkaya – Erkekler 2000m su engelli – 5.
Alperen Karahan – Erkekler gülle atma – 6.
Dünya Ezgi Sayan – Kızlar çekiç atma – 6.